WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme – Site Yedekleme

Niks

Emektar üye
Katılım
28 Mart 2019
Mesajlar
101
Beğeniler
0
#1
WordPress Yedek Alma Eklentisi ile Yedekleme ve Geri Yükleme
1- Yedekleme ( WordPress Yedek Alma )
WordPress yedek alma ve geri yükleme işlemi için hele ki wordpress otomatik yedek alma işlemi için en iyi yöntemlerin başında yedek alma eklentisi kullanmak geliyor.
Tabii wordpress otomatik yedek alma için bir çok eklenti mevcut ancak benim size tavsiyem ki;
  • Kendi blogum için de kullandığım,
  • Oldukça hafif bir kodlamaya sahip
  • CPU ve Memory yormayan muazzam bir eklenti olan My WP Backup Pro
WordPress Yedek Alma Eklentisi
DETAYLI INCELE CANLI DEMO
1-My WP Backup Pro alıp, indirin ve wordpress sitenize eklentiyi yükleyip, etkin hale getirin.
Not:Eğer eklentinin satıldığı yerden ilk defa alışveriş yapacaksanız, Mythemeshop’tan Tema ve Eklenti Satın Almak başlıklı yazımı takip ederek, bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
2-Ardından Admin Paneli >> My WP Backup >> Dashboard sekmesine gidin ve Perform a Backup butonuna tıklayın.

3-Ardından ekranın en üst sol kısmında bulunan Add New butonuna tıklayın. ( My WP Backup >> Jobs kısmından da ulaşabilirsiniz )

4-Karşımıza otomatik yedekleme için bir çok ayarlamayı yapabileceğimiz yönetim paneli çıkıyor;
General Sekmesi;

#Job Name: Otomatik yedekleme için bir isim belirliyoruz.
#Filename: Yedeklerin nasıl isimlendirileceğini belirliyoruz.
#Compression: Yedeğin şıkıştırılma formatını seçiyoruz. ( Zip formatı idealdir. )
#Differential Backups: Bu seçeği aktif ettiğinizde sadece en son aldığınız wordpress site yedeğinden sonra yapılan değişiklikler yedeklenir.
#Safe Keeping: Bu seçenekte ise en son alınan yedeklerin kaçının kayıt altında tutulmasını belirliyoruz. Eğer tüm alınan yedeklerin kayıt altında tutulmasını istiyorsanız bu seçeneği “0”olarak ayarlayın.
#Split into Volumes: WordPress yedekleme işlemini parçalara bölebilirsiniz. Eğer sitenizin boyutları çok yüksek ise, eklentiden yedekleme işlemini 300 ya da 500 mb’lık parçalara bölerek yapmasını isteyebilirsiniz.
Content Sekmesi;

Bu kısımda ise wordpress full backup işleminde hangi dosyların yedekleme işlemine dahil edilip, edilmeyeceğini belirliyoruz.
Schedule Sekmesi;

WordPress Otomatik Yedekleme Zaman Seçimi
#Run Job: Bu kısımda wordpress site yedekleme işlemini otomatik olarak mı yoksa manuel olarak mı yapılacağını belirliyoruz. ( Manual= Manuel / WP Cron = Otomatik )
#CRON Mode: Run Job kısmında WP Cron, yani wordpress otomatik yedekleme seçeneğini aktif ettiğinizde bu sekme açılacaktır ve bu sekmeden otomatik yedekleme işleminin ne sıklıkla yapılacağını belirliyoruz.
Destination Sekmesi;
WordPress Full Yedek Alma ve Saklama

#Local Copy: Siz yedekleme destinasyonu olarak dış bir kaynak seçerseniz ( Google Drive gibi ) eklenti site yedeğinizi dış kaynağa yüklerken aynı zamanda bir kopyasını da sitenizin serverında bir dosya altında arşivler.
#Arşiv dosyasının lokasyonunu da Admin Paneli >> My WP Backup >> Settings kısmında yer alan Backup Dir seçeği ile ayarlıyorsunuz.
Backup Dir: Bu kısımda /my-wp-backup seçerseniz, serverınızın root kısmında ( public_html ‘in hemen altında ) bu şekilde bir dosya oluşturacak ve site yedeği arşivleriniz burada toplanacaktır.

#Eğer bu arşivlemenin gerçekleşmesini istemiyorsanız, Local Copy seçeneğini aktif halegetirebilirsiniz. ( Ki bunu yapmanızı öneririm çünkü site boyutunuz yüksek ise, her bir yedekleme sonucu yapılan arşivleme serverınızda zamanla muazzam bir disk alanı kullanımına yol açacaktır. )
#Backup Destination: WordPress yedek alma eklentisi aldığımız yedekleri saklamak için bize 8 farklı opsiyon sunuyor. Ben blogumun yedeğini Google Drive’da saklıyorum.
Not:Eğer sitenizin birden çok yerde yedeklenmesini istiyorsanız, CTRL tuşuna basılı tutarak birden çok yedeklenme destinasyonu seçebilirsiniz.
5-Google Drive seçeneğini seçtikten sonra hemen altta Google Drive Details: Access Tokenkısmı çıkacatır. Bu kısımda bulunan Connect Google Drive Account butonuna tıklar tıklamaz eklenti sizi yönlendirecek ve karşınıza şu şekilde bir ekran çıkacaktır;

6-Çıkan bu ekranda İzin Ver butonuna tıklayın. Ardından Google Drive size hemen alttaki resimde olduğu gibi bir kod verecektir;

7-Karşınıza çıkan bu kodu kopyalayın ve kodu eklenti yönetim paneline geri dönüp, Google Drive Authorization Code kısmına yapıştırın ve ardıdan Get Access Token butonuna tıklayın.

#Save Settings dedikten sonra işlem tamamdır. Böylece WordPress yedekleme eklentisi ile google drive hesabınız bağlanmış oldu.
Report Sekmesi;

#Bu kısımdan ise, wordpress yedek alma işleminin her tamamlanışında, kime, nasıl ve ne şekilde haber verileceğini ayarlıyoruz. Yani site yedekleme işleminin tamamlandığının raporlanması.
7-Ardından My WP Backup >> Jobs sekmesine gidin. Burada wordpress otomatik yedek alma işleminin zamanlandığını göreceksinizdir.

WordPress otomatik yedek alma işleminin süresi sitenin boyutuna göre değişlik gösteririr. Bu süre 15 dakika ile 1 saat arasında değişebilir.
WordPress yedek alma işlemi tamamlandığında ise, alınan yedeği Google Drive hesabınızda şu şekilde görüntüleyebilirsiniz;


#Aldığınız yedeği bilgisayarınıza zip dosyası olarak indirdiğinizde ve dosyayı açtığınızda ise yedeğin içerisinde hem site dosyalarınızın hem de database.sql şeklinde veri tabanı yedeğinizin olduğunu göreceksiniz.

2- Yedek Geri Yükleme
My WP Backup Pro eklentisi ile aldığınız yedekleri geri yüklemek oldukça basit. Hatta bir kaç tıklamadan öte değil.
1-Öncelikle Admin Paneli >> My WP Backup >> Backups sekmesine gidin. Bu sekmede karşınıza daha önce yerine getirilmiş wordpress yedekleme işlemleri çıkacaktır.
2-Geri yükleme yapmak istediğiniz yedeğin üzerine mouse ile gelin ve restore butonuna tıklayın.

3-Ardından karşınıza altta resimde olduğu gibi bir ekran çıkacaktır.

4-Resimde yer alan 1 numaralı kısımdan eklentinin seçtiğiniz yedeği geri yükleme işlemini hangi platform üzerinden yapması gerektiğini belirliyoruz.
#Eğer site yedeğinizi saklamak için destination kısmında birden çok platform seçtiyseniz, bu kısımda yedekleri sakladığınız her bir platform yer alacaktır ve eklentiye dilediğiniz platform üzerinden site yedeği geri yükleme işlemini yaptırabilirsiniz.
5-Site yedeği geri yükleme işlemi için platfromu belirledikten sonra Start tuşuna basmanız yeterli olacaktır !
( FizeZilla ) FTP Üzerinden WordPress Site Yedeği Alma ve Geri Yükleme
1- Yedek Alma
FTP üzerinden yedek alma işlemi 2 kısımdan oluşuyor.
A – FTP üzerinden site dosyalarının yedeğini alma
B – MySQL üzerinden veritabanı yedeği alma
A – FTP Üzerinden Site Dosyalarının Yedeğini Alma
FileZilla programını nasıl kullanıcağınızı bildiğinizi varsayarak anlatıma başlıyorum. Öncelikle FTP üzerinden sitenizin yüklü olduğu server’a bağlanın.
Not:Eğer FTP giriş bilgilerini bilmiyorsanız yada unuttuysanız bunu öğrenmenin en kolay yolu hostunuza sormanız.
1-FTP üzerinden sunucunuza bağlandıktan sonra karşımıza alttaki resimde olduğu gibi bir ekran çıkacaktır.

Solkısım sizin bilgisayarınız, Sağkısım ise wordpress sitenizin yüklü olduğu serverdır.
2-Öncelikle bilgisayarınızda yeni bir klasör oluşturun. Ve Soldaki ekrandan oluşturduğunuz bu yeni klasörü açın. Ardından ekranın sağ tarafındaki tüm dosyaları seçip (ctrl+a), sürükleme yöntemiyle oluşturduğunuz bu yeni klasöre atın.

Tutup atma işlemini yapar yapmaz FileZilla indirme işlemine başlayacaktır ve size kaç işlemin tamamlanıp, sırada kaç işlemin kaldığını ekranın en alt kısmında gösterecektir. Aşağıdaki resimde olduğu gibi.

3-Kuyruktakiler kısmı 0’a indiğinde, işlem tamam demektir. Artık sitenizin tüm dosyalarını (public_html altında) ve server dosyalarını bilgisayarınızda barındırıyorsunuz demektir.
İşlemimiz burada bitmedi tabi ki. Sıra geldi manuel olarak veritabanı yedeği alma işlemine.
B- MySQL Üzerinden Veritabanı Yedeği Alma
Öncelikle cPanel‘inize giriş yapın ve ardından aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Veritabanlarısekmesinden phpMyAdminsekmesine tıklayarak kurulu olan tüm veritabanlarınıza erişim sağlayın.

1-MySQL’e giriş yaptıktan sonra wordpress sitenizin kurulu olduğu veritabanına soldaki sekmeden tıklayın ve sağda açılan pencereden Dışa Aktar(export) sekmesine tıklayın.

2-Daha sonra açılan ekrandan dışa aktarma yöntemi olarak Hızlı – sadece en az seçenekleri göster’i seçin ve biçim olarakta SQL seçeneğini seçip Gitbutonuna tıklayın. Böylece WordPress sitemizin veritabanını direkt olarak bilgisayarımıza indirmiş oluyoruz.

İndirme işlemi veritabanınızın büyüklüğüne göre bir kaç saniye ile bir kaç dakika arasında değişir. Bu adımda tamamlandığında wordpress full yedek alma işlemi ( FTP yöntemi ile ) tamamlanmış oluyor.
2- Geri Yükleme
FTP üzerinden wordpress site yedeği geri yükleme işlemi de yine 2 kısımdan oluşuyor.
A – FTP üzerinden site dosyalarının yedeğini geri yükleme
B – MySQL üzerinden veritabanı yedeğini geri yükleme
A – FTP Üzerinden Site Dosyalarının Yedeğini Geri Yükleme
1-Wordpress site yedeği geri yükleme işlemi için yine ilk adımımız FileZilla ( FTP ) üzerinden sitemizin server’ına bağlanmak oluyor.
2-Ardından uzak site kısmından public_html ( eğer paylaşımlı hosting ise ) dosyasını açıp, altında var olan bütün dosyaları CTRL+A ile seçip, sağ tıklayıp, SİL diyoruz.
WordPress Site Yedeği Geri Yükleme FTP
3-Silme işlemi tamamlandıktan hemen sonra sol taraftan, ( yani bilgisayardan ) site yedeği dosyasını ve dosyanın içinde yer alan public_html dosyasını açıyoruz. Bu dosyanın içinde yer alan tüm dosyaları CTRL+A ile seçip, sağ tıklayıp YÜKLE diyoruz. ( Tabii sağ taraf, yani uzak site kısmında da public_html dosyasını açmış olmanız gerekiyor. )
WordPress Site Yedeği Geri Yükleme FTP 2
B – MySQL Üzerinden Veritabanı Yedeğini Geri Yükleme
1-İlk olarak MySQL üzerinden yedek alma adımında yaptığımız gibi yine cPanel üzerinden phpmyadmin’e gidiyoruz ve solda yer alan veritabanlarından wordpress sitemize ait olan veritabanına tıklıyoruz.
2-Ardından sağ tarafta açılan sekmede yer alan tüm veritabanı tablolarımızı seçiyoruz ve Seçilileri kısmından Kaldır seçeğini seçerek veritabanımız içerisinde yer alan tüm tabloları siliyoruz.
WordPress Site Yedeği Geri Yükleme MySQL
3-Silme işlemi tamamlandıktan sonra üst menüde yer alan İçer Aktar sekmesine tıklıyoruz ve dosya seç kısmından bilgisayarımızdan daha önce yedeğini aldığımız veritabanını seçiyoruz ve ardından GO butonuna tıklıyoruz.
WordPress Site Yedeği Geri Yükleme MySQL 2
Ve işlem tamamdır ! Böylece FTP yöntemi ile wordpress site yedeğini tamamen geri yükleme işlemi tamamlanmış oluyoruz.
cPANEL Üzerinden WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme
1- Yedek Alma
Eğer paylaşımlı hosting kullanıyorsanız sitenizin cPANEL yönetimine giriş yaptıktan sonra ( Resim anlatımları turhost yönetim paneli üzerinden yapılmıştır ) Files sekmesi altında Yedekleme Sihirbazıbutona tıklayın.

Ardından karşınızaçıkan yedekle veya geri yükle ekranından yedekleseçeneğine tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

Yedekle butonuna tıkladıktan sonra karşımıza alttaki resimde olduğu gibi bir ekran çıkıyor. Burada iki seçeneğimiz var.
1-Tam yedekleme seçeneğini kullanarak tüm site yedeğini alabiliriz. Bu seçeneği hesabınızı başka bir hosta taşımak veya dosyalarınızın yerel bir kopyasını saklamak için kullanabilirsiniz.
2-Kısmi Yedekleme seçeneğini kullanarak, dosyarların, veritabanının ve e-posta ileticileri ayrı ayrı yedeğini alabilirsiz. Giriş Dizini ve MySQL veritabanınızın yedeklerini ayrı ayrı alabilirsiniz.
Not:Eğer E-Posta ileticilerini kullanmıyorsanız Giriş Dizini ve MySQL veritabanı yedeği almanız yeterli olacaktır. ( Ben hiç bir zaman E-Posta yedeğini almıyorum )
Yapmanız gereken şey oldukça basit: Giriş Dizini butonuna tıkladığınızda sitenizin dosyaları MySQL Veritabanları butonu tıkladığınızda ise site veritabanı yedeğinizi bilgisayarınıza indiriyor olacaksınız.
Aslında site yedeği alma işlemini en kolay ve hızlı yapabileceğiniz yöntem bu. Böylece başka bir yöntemle yani, cPanel üzerinden wordpress tüm site yedeği alma işlemini tamamlamış olduk.
2- Geri Yükleme
cPanel üzerinden wordpress yedeği almak ne kadar kolay ise, alınan yedeği geri yükleme işlemi de o kadar kolay.
1-Öncelikle yapmanız gereken, cPanel üzerinden yedekleme alırken gittiğiniz yere, yani tekrar yedeleme sihirbazına gidiyoruz ancak bu sefer yedekleme değil Geri Yükle butonuna tıklıyoruz.
WordPress Yedeği Geri Yükleme Yedekleme Sihirbazı
2-Ardından karşımıza Giriş Dizini, MySQL Veritabanları ve E-Posta İleticileri kısmı çıkıyor. Önce Giriş Dizini butonuna tıklayın.

WordPress Yedeği Geri Yükleme Yedekleme Sihirbazı 2
3-Ve Dosya Seç kısmına, cPanel yedekleme sihirbazı üzerinden yedeğini aldığımız Giriş Dizini dosyasını seçiyoruz ve Yükle butonuna basıyoruz.

WordPress Yedeği Geri Yükleme Yedekleme Sihirbazı 3
Aynı işlemleri hem MySQL hem de E-Posta İleticileri için de yaptığınızda Full Backup geri yükleme işlemini tamamlamış oluyoruz.
Diğer WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme Yöntemleri
WordPress site yedeği almanın wordpress yedek alma eklentileri ile bir çok yöntemi mevcut. Bunlardan bazıları vaultpress, backupbuddy, backwpup gibi ekelntiler.
İlk iki eklenti ücretli fakat, backwpup eklentisi ücretsizdir ve oldukça kullanışlı bir eklentidir. BackWPup Eklentisi ile Tüm Site Backup Nasıl Oluşturulur başlıklı yazımda eklentiyi nasıl kurucağınızı ve kullanıcağınızı detaylı bir şekilde anlattım.
WordPress Full Yedek Alma Sırasında Karşılaşılabilecek Potansiyel Hatalar ve Çözümleri
#Wordpress tam yedek alma işlemlerini gerçekleştirirken, yaptığınız hatalar sonucu veya server yönlü bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu hatalar ve çözümler ise şu şekilde;
WordPress Yedekten Geri Yükleme İşleminden Sonra Yapmanız Gerekenler
Bir çok nedenden ötürü wordpress site yedeği geri yükleme işlemini uygulamaya dökmüş olabilirsiniz;
  • Yanlışlıkla sildiğiniz bir yazınız,
  • Yanlışlıkla yaptığınız bir hata,
  • Host yönlü bir hatanın oluşması ve bütün verilerinizin kaybolması
  • Ya da sitenizin hacklenmesi gibi bir çok neden olabilir.
Eğer doğru zamanda sitenizin tam yedeğini almayı akıl ettiyseniz ve sitenizi bu tam yedek sayesinde kurtarabildiyseniz çok şanslısınız demektir.
 

Bu konuyu okuyan (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Benzer konular


Yasal uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan wabbuz.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre ve kullanıcıların sisteme kayıt olurken kabul ettikleri kurallar çerçevesinde tüm kullanıcılar yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Wabbuz.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızca gereken işlemler yapılacak ve tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

İstatistikler

Konular
2,162
Mesajlar
2,216
Kullanıcılar
111
24 saatte açılan konu
0
24 saatte yazılan mesaj
0
Son 30 günde kaydolan üye
15
Son üye
sildağhurdacılık
Üst Alt