WordPress Yazı Tipi Değiştirme: WP Font Nasıl Değişir?

Niks

Emektar üye
Katılım
28 Mart 2019
Mesajlar
101
Beğeniler
0
#1
CSS ile WordPress Yazı Tipi Değiştirme
WordPress yazı tipi değiştirme işini sitenizin fontlarını, temanızın CSS dosyasına müdahale ederek yapmanız mümkün. Fakat burada birkaç değişken söz konusu.
İlk olarak kodlama konusuna yabancı olmamanız gerekiyor. Bu da giriş seviyesinde de olsa CSS dilini bilmeniz demek.
Bu işlem nerede ise her temaya göre farklılık gösterir. Çünkü her tema yapımcısı, temadaki kod etiketleri için özel CSS etiketleri kullanmış olabilir. Mesela h1 etiketi için tema yapımcısı h1.entry-title ve h1.entry-title-page adlarında iki versiyon kullanmış olabilir.
CSS ile font değişikliği oldukça fazla varyasyon barındıran bir işlem. Ben altta size mantığınızı anlamanız adına elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Ancak yine de uygulamada zorluk çekerseniz, bir alttaki eklenti ile wordpress yazı tipi değiştirme kısmını takip edebilirsiniz.
Örnek:Diyelim ki ben yan panelde (sidebar) bulunan abonelik formunun başlık yazı tipini ve yazı boyutunu değiştirmek istiyorum. Peki bu font değiştirme işlemi kodlama ile nasıl yapacağım ?
1-Öncelikle yazı tipini değiştirmek istediğim abonelik formu bileşeninin olduğu herhangi bir sayfaya gidiyorum ve formun başlığının üzerine gelip sağ tıklayıp, incele diyorum.
Ve google chrome bana bu başlığın kod kaynağını gösteriyor. Alttaki resimde de gördüğünüz gibi benim form başlığım #wp-subscribe h4.title CSS etiketi ile yazılmış.
Bu etiketin hemen altında da font-family: fantasy; şeklinde bu başlık için belirtilmiş font kodunu görüyorum.
2-İşte, bizim de tam olarak değiştireceğimiz kısım burası. Bu kodun hangi css dosyamda kayıtlı olduğunu bulmak için ise #wp-subscribe h4.title CSS etiketinin hemen sağ tarafında bulunan ve altı çizili olarak gösterilen wp-subscribe-fo.. şeklinde olan yerin üzerine mouse ile geliyorum.
3-Mouse ile gelince chrome otomatik olarak CSS kod dosyasının sunucumdaki lokasyonu neresi ise bana direkt gösteriyor. Benim bu abonelik bileşenimin başlık fontu için yapılan kodlama WP Subscribe Pro eklentisinin CSS klasörü içerisinde bulunan wp-subscribe-forum.css dosyası içerisindeymiş.

WordPress Yazı Tipi Değiştirme – CSS Etiketlerini Bulma
Not: Eğer siz bu kısımda dosyanızın lokasyonunu tam göremiyorsanız, bunu sebebi sitenizde cache eklentisinin aktif olması kaynaklıdır. Cache eklentinin etkisiz hale getirerek dosya lokasoyunun tam yerini görebilirsiniz.
4-Ardıdan font-family: fantasy; şeklinde belirtilmiş kodu değiştirmek için öğrendiğim CSS dosya lokasyonuna ya cPanel üzerinden Dosya yöneticisi kısmından Public_html >> Wp-content >> Plugins >> Eklenti ismi >> CSS yolunu izleyerek ya da FTP üzerinden bağlanarak ulaşıyorum.
Ve wp-subscribe-form.css dosyasını düzenle dedikten sonra dosya içerisinde CTRL+F sayfa içi aratama kombinasyonunu kullanarak wp-subscribe h4.title yazıp, aratma yapıyorum ve css etiketinin atlında yer alan kodlara ulaşıyorum ve biraz önce chrome sayesinde görüntülediğim kod kısmına sunucu yönlü ulaşmış oluyorum.
Bu noktadan sonra tek yapmam gereken ise, fantasy yazan kısmı ( fontunu ) istediğim font ismi ile değiştiriyorum.
Mesela ben fantasy yerine yazı tiplerinden biri olan verdana ya da helvetica yazıyorum. Yani sonuç olarak font-family; verdana; şeklinde bir düzenleme yapmış oluyorum
Ve değişiklikleri kaydet dedikten sonra ise sitemin ön yüzüne gittiğimde abonelik formumun başlığı verdana yazı tipi ile değişmiş oluyor.
Not:Bu kısımda eğer font büyüklüğü ile de oynamak isterseniz de, yine aynı şekilde bu kod içerisinde bulunan bende font-size: 30px; şeklinde olan kısmı 30px’den 50px’e ya da 20px’e düşürerek ayarlayabiliyorum.
Not:Bazı temaların birden çok CSS dosyası olsa da, bu tür yazı fontlarını genelde style.css dosyalarında toplar ve bu CSS dosyasını ise tema dizini altında CSS klasörü içerisine değil de tema dosyasının altında ana dizinde tutar.
O zaman da bu dosyayı düzenlemek için hiç cPanel ya da FTP bağlantısı kurmadan, direkt Admin Paneli >> Görünüm >> Düzenleyici >> Style.css yolunu izleyerek bu CSS dosyasına ulaşabilir ve direkt düzenleme yapabilirsiniz.
#Alternatif olarak şu şekilde de yapabilirsiniz;
Değiştirmek istediğiniz yazı fontu neresi ise, onun CSS etiketini bulduktan sonra temanızda Custom CSS kısmı var ise, o kısmada değişikliği yazabilirsiniz.
Böyle yaptığınızda Custom CSS dosyasında belirtilen kodlar var olan kodların üzerine yazılır ve eski kodlar otomatik geçersiz kılınır.
Yani;
Mesela yazı tipi değişikliği yapacağınız CSS etiketinin buldunuz. Bu benim için #wp-subscribe h4.title şeklinde idi, ben eğer gider theme options kısmımda yer alan Custom CSS kısmına ( Bu custom CSS kısmı Admin Paneli >> Theme Options kısmınızda herhangi bir yerde olabilir ve bu genellikle ücretli temaların özellikleri arasında yer alır. ) şu şekilde bir kodlama yazarsam;
#wp-subscribe h4.title {
font-family: verdana;
}
Benim abonelik formum için yazı başlık fontu yine değişmiş olur. Ancak CSS yöntemi ile font değiştirme zor olan yöntemdir.
Tabi wordpress yazı tipi değişikliği yapmak için biraz bilgi gerektiren CSS kodları ile uğraşmak zorunda da değilsiniz. Bunu eklentiler ile de yapabilirsiniz ki bir alt kısımda eklenti ile wordpress yazı tipi nasıl değiştirilir, onu da anlattım.
Not:Tema dosyalarınız üzerinde yaptığınız bu değişiklikler temanızı güncellediğnizde ya da tema değiştirdiğinizde kaybolacaktır. Bunu da aklınızda tutmanız da fayda var.
Bu nedenlerden dolayı şahsen WordPress font değiştirme konusunda CSS kullanmak yerine, bu işi kolaylıkla halledebileceğiniz eklentilere başvurmanızı öneririm.
Eklenti ile WordPress Yazı Tipi Değiştirme
WordPress font değiştirme konusunda kod bilginiz kısıtılı ve kodlar ile uğraşmak istemiyor, bunun daha kolay bir yolu yok mudur diyorsanız eğer, WordPress yazı fontu değiştirme eklentileri yardımınıza koşuyor.
#Bunun için piyasada bir kaç eklenti mevcut. Fakat şu an için en iyi ve ücretsiz olarak Easy Google Fonts eklentisi öne çıkıyor.
Easy Google Fonts ile kod bilgisine sahip olmadan, tüm WordPress temaları için sitenizin yazı tiplerini özelleştirebilirsiniz.
Eklenti, WordPress Özelleştirme işleviyle tümleşik olarak çalışıyor. Değişikliklerinizi anında canlı olarak görebiliyorsunuz.
Önce eklentiyi kurup, etkinleştirin. Eğer eklenti kurulumu hakkında bilginiz yoksa WordPress Eklenti Kurulumu başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.
1-Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra admin panelinizden Görünüm > Özelleştir yolunu izleyin. Sol taraftaki menüden Typography > Default Typography seçeneğine tıklayın.

WordPress Font Değiştirme – Typography
2-Paragraphs, Heading 1 gibi başlıkları görüyorsunuz. Bu başlıkların altlarında bulunan Edit Font seçeneğini açarak yazı stillerini canlı ön izlemeli olarak değiştirebiliyorsunuz.
Yine Edit Font seçeneği altında Styles, Appearanca, Positioning adlarında sekmeler mevcut. Bu sekmelerdeki seçenekleri kullanarak yazı tipinden satır yüksekliklerine kadar tüm ayarlamaları yapmanız mümkün.

WordPress Yazı Tipi Değiştirme – Eklenti Seçenekleri
3-Ayarlamalar bittikten sonra ise sol üstte bulunan Kaydet ve Yayımla butonuna tıklayıp, değişiklikleri aktif edin.

WordPress Yazı Tipi Değiştirme – Değişikliklerin Kaydedilmesi
#Site genelinde spesifik bir noktada ki WordPress yazı fontu değiştirmek için ise; Örnek:Mesela yan panelde ki bileşen (widget) başlıklarının yazı tipini değiştirmek istiyoruz. Bunun için temamıza tanımlı bileşen başlıklarının CSS etiketlerini bulmamız gerekiyor.
1-Bunun için ise yazı fontunu değiştirmek istediğiniz bileşenin bulunduğu herhangi bir sayfaya gidiyoruz ve bileşen başlığına sağ tıklayıp, İncele seçeneğine tıklıyoruz.

WordPress Yazı Tipi Değiştirme – İncele
2-Açılan panelde alt görselde gösterdiğim alanlardaki kod, temamıza ait bileşen (widget) başlıklarının CSS etiketidir. Bu kodu bir yere not alalım.
#Sitenizde değitirmek istediğiniz diğer ( Menü, footer yazıları, ön sayfa başlıkları gibi ) yazı alanlarının CSS etiketlerini de bu şekilde öğrenebilirsiniz.

WordPress Yazı Tipi Değiştirme – CSS Etiketi
3-Ve ardıdan Admin Paneli >> Ayarlar >> Google Fonts sekmesine gidin. Edit Font Controlskısmında, Control Name yazan yere Widget Başlıkları (veya istediğiniz başka bir isim) ismini vererek Create Font Control butonuna tıklayın.

WordPress Yazı Tipi Değiştirme – Font Kontrol Oluşturma
4-Add CSS Selectors alanına az önce not aldığımız CSS etiketini yazalım ve Entera basalım. Ardından Save Font Control butonuna tıklayıp, kaydedelim.

WordPress Yazı Tipi Değiştirme – Font Kontrol Kaydetme
5-Tekrar Admin Paneli >> Görünüm >> Özelleştir kısmına gidelim.. Tygopraphy >> Theme Typography seçeneğine gelelim.
Bu noktada bir üst adımda oluşturduğumuz kontrol seçeneğini görüyor olacaksınız. İşte, bu kısım için de Edit Font seçeneği ile bileşen başlıklarımızın yazı tiplerini, renklerini vs. ayarlayabilirsiniz.

WordPress Yazı Tipi Değiştirme – Bileşen Başlıkları
Bu şekilde sitenizdeki tüm yazı tiplerini değiştirmeniz mümkün. Değiştireceğiniz her alan için 4. adımdaki CSS etiketi yazdığımız yere birden fazla CSS etiketi tanımlayabilir ya da her alan için yeni Font Control oluşturabilirsiniz.
Not:Alternatif olarak sadece yazılarınızın fontlarını değiştirmek, bir yazı içerisinde birden fazla font kullanmak için ise TinyMCE Advanced , CKEditor for WordPress gibi yazı editörü eklentilerini kullanabilirsiniz.
Tabii bu zengin içerikli editörlerle yazılarınızın sadece fontlarını değil, WordPress yazı fontu büyütme, yazıya renk ekleme, renkli yazı yazma gibi amaçlar için de kullanabilmeniz mümkün.
Mythemeshop Temaları İçin WordPress Yazı Tipi Değiştirme
MyThemeShop temaları için sunulan güzel özelliklerden bir tanesi de temanın herhangi bir yerinde bulunan yazı fontunu, boyutunu, rengini ya da yazılar arasındaki satır aralığı gibi bir çok değişikliği temaların yönetim panelinde kolaylıkla yapabiliyor oluşunuz.
Eğer bir mythemesop teması kullanıyorsanız, ( bkz: mythemeshop’tan tema nasıl alınır ) wordpress yazı tipi değiştirme işlemi için tek yapmanız gereken şey;
1-Admin Paneli >> Görünüm >> Theme Options >> Typography sekmesine gitmeniz. Bu sekmede sitenizde hangi bölümlerin yazı fontlarını değiştirmek istiyorsanız, mouse tıklamaları ile bunu yapabilirsiniz.
 

Bu konuyu okuyan (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)


Yasal uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan wabbuz.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre ve kullanıcıların sisteme kayıt olurken kabul ettikleri kurallar çerçevesinde tüm kullanıcılar yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Wabbuz.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızca gereken işlemler yapılacak ve tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

İstatistikler

Konular
2,162
Mesajlar
2,216
Kullanıcılar
111
24 saatte açılan konu
0
24 saatte yazılan mesaj
0
Son 30 günde kaydolan üye
15
Son üye
sildağhurdacılık
Üst Alt