WordPress SEO Dostu Kalıcı Bağlantı Ayarları

Niks

Emektar üye
Katılım
28 Mart 2019
Mesajlar
101
Beğeniler
0
#1
WordPress’in varsayılan olarak atadığı kalıcı bağlantılar malesef ki hem arama motorları için SEO, hemde ziyaretçiler için kullanıcı dostu olmaktan çok uzak.
Bu sebeple blogunuzu kurduktan sonra ilk yapmanız gerekenlerden bir taneside kalıcı bağlantı ayarları değiştirmek olmalıdır.
Blogunuzun kalıcı bağlantı ayarları SEO dostu olduğu zaman, arama motorlarındaki sıralamanızı arttırma şansına sahipsiniz demektir. Özellikle de google URL yapısına ekstra bir ağırlık verir
Bu yazımda sizlere wordpress SEO dostu kalıcı bağlantı ayarları nasıl olmalı ve wordpress SEO dostu kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır detalı anlatacağım.
Başlangıç Süreci
Kalıcı bağlantı ayarıdan kasıt, blogunuzun URL yapılarıdır. Yani yazdığınız yazıların linklerinin adres çubuğunda nasıl görüneceğini belirlemek.
WordPress varsayılan olarak URL yapısını düzensiz harf ve rakamlardan oluşturur. Örneğin blogunuzda bir yazı yayımladığınızda, yazınızın URL adresi aşağıdaki gibi olacaktır.

https://wpmavi.com/?p=25
#Bu şekilde oluşturulmuş URL yapıları hem kullanıcı dostu, hemde google dostu olmaktan uzaktır. Google botları yayımladığınız bir içeriği ziyaret ettiğinde, ilk olarak URL adresine göz atar. Eğer URL adresiniz hiç bir şey ifade etmeyen harf ve rakamlardan oluşuyorsa, google botları yazınızınla URL adresini bağdaştıramayacaktır.
#Aynı şey ziyaretçiler içinde geçerli. Potansiyel ziyaretçiler bir blogu zirayet etmeden önce sadece URL adresini görerek, tıklayacakları blog içeriğinin ne hakkında olduğuyla ilgili bilgi edinebilmeli. Bunun sağlamanın yoluda aşağıda olduğu gibi URL yapılarını anlamlı kelimeler bütününden oluşturmaktan geçiyor.

https://wpmavi.com/blog/blog-actiktan-sonra-ilk-yapilmasi-gerekenler.html
Adım 1 – Kalıcı Bağlntı Ayarları Nereden Değişir ?
Admin Paneli >> Ayarlar >> Kalıcı Bağlantılar sekmesinden değişiklik yapacağımız sekmeye ulaşabilirsiniz.
Kalıcı bağlantılar sekmesine ulaştığınızda karşınıza alttaki resimde olduğu gibi bir ekran çıkacaktır. Tam olarak değişikliği yapacağımız nokta ise, Özel Yapı seçeneğiAdım 2 – Url Yapısını Oluşturma
URL yapısı bir çok şekilde organize edilebilinir. Benim size önerim ise, kendi blogumda da kullandığım URL yapısı olan, önce blog ismi daha sonra kategori ve daha sonra yazı şeklinde olanıdır.
#Eğer sayfalarınız sürekli güncelleniyor ve değişikliğe uğruyorsa URL yapınızı aşağıdaki gibi oluşturmalısınız;
/%category%/%postname%/

#Eğer tamamen statik bir web sayfanız var ise ( blog içeriği gibi ) URL yapınızı aşağıdaki gibi oluşturmalısınız;
/%category%/%postname%/.html

Bu özel yapı organizasyonu ile artık sitenizin URL yapısı "?p=25" gibi ifadeler değil, katarogilerinizin ve yazılarınızın isimlerinden oluşucaktır. Altta olduğu gibi;

https://www.wpmavi.com/wordpress-dersleri/wordpress-seo-dostu-kalici-baglantı-ayarlari/
Her ne kadar yukarıdaki optimizasyonu önersemde, URL yapınızı fakrlı yapılarla da oluşturabilirsiniz. Aşağıda verdiğim kısa kodlar, wordpress’in URL yapısı oluşturmak için sunduğu kısa kodlardır.
%year% – Yazınızın yayımladığı yılı ( 4 rakamla ) URL içerisinde gösterir, Örnek: https://wpmavi.com/örnek-yazi/2014
%monthnum% – Yazınızın yayımladığı ayı gösterir. Örnek: https://wpmavi.com/örnek-yazi/08
%day% – Yazınızın yayımladığı günü gösterir. Örnek https://wpmavi.com/örnek-yazi/08/25
%hour% – Yazınızın yayımlandığı saati gösterir. Örnek https://wpmavi.com/örnek-yazi/08/25/15
%minute% –Yazınızın yayımlandığı dakiyayı gösterir. Örnek https://wpmavi.com/örnek-yazi/08/25/15/59
%second% – Yazınızın yayımlandığı saniyeyi gösterir. Örnek https://wpmavi.com/örnek-yazi/08/25/15/59/12
%postname% – Yazınızın başlığının büyük harfleri küçütülmüş, Türkçe karakterler ing karakterlere uyarlanmış ve kelime arası boşluklar (-) şekline dönüştürülmüş şekilde gösterir.
Örnek: WordPress SEO Dostu Kalıcı Bağlantı Ayarları başlığınız URL Yapınıza şu şekle dönüşür, wordpress-seo-dostu-kalici-baglanti-ayarlari
%post_id% – Yazınızın ID’sini gösterir, Örnek 423 ( Önermem)
%category% – Yazınızın hangi kategoriye aitse, o kategoriyi URL yapınıza ekler.
%author% – Yazınızın URL yapısında yazarı gösterir.
Bu ve buna benzer onlarca kısa kodu Codex for Permalinks adresinden bulabilirsiniz.
Özel URL yapınızın nasıl olacağına karar verdikten sonra Başlangıç >> Ayalarlar >> Kalıcı Bağlantılar‘ın altındaki Özel Yapı kısmına kopyala yapıştır yapıp, özel yapıyı seçtikten sonra değişiklikleri kaydet demeniz kalıcı bağlantı ayarlarınızı değiştirmek için yeterli olacaktır
 

Bu konuyu okuyan (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)


Yasal uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan wabbuz.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre ve kullanıcıların sisteme kayıt olurken kabul ettikleri kurallar çerçevesinde tüm kullanıcılar yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Wabbuz.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızca gereken işlemler yapılacak ve tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

İstatistikler

Konular
2,162
Mesajlar
2,216
Kullanıcılar
111
24 saatte açılan konu
0
24 saatte yazılan mesaj
0
Son 30 günde kaydolan üye
15
Son üye
sildağhurdacılık
Üst Alt