WordPress Linkleri Nofollow Yapma | Tek Tek veya Tüm Linkleri

Niks

Emektar üye
Katılım
28 Mart 2019
Mesajlar
101
Beğeniler
0
#1
Neden ve Ne Zaman Nofollow Link Vermek Gerekli ?
Google link verilen site için linkin geldiği yeri bir sinyal olarak algılar. Tabii ki bu sinyal google sıralama kriterleri kapsamında olan bir sinyaldir.
Bir siteye link verdiğiniz de, yani sitenizden link çıkışı yaptığınızda ingilizce “link juice” olarak adlandırılan elinizde tuttuğunuz bir SEO gücünü diğer siteye aktarmış olursunuz. Buna pagerank aktarımı da diyebiliriz.
Link Juice’i SEO açısından bir skor kartı olarakta düşünebilirsiniz. Eğer sitenizden yaptığınız link çıkışları sitenize gelen link sayısından yüksek seviyedeyse, işte bu skorda, yani SEO’da düşüş yaşarsınız. Tabii ki bu dofollow linkler için geçerli.
İşte bu skoru dengelemenin yolu da link çıkışlarını azalmatak değil, verilen linkleri nofollow yaparak sitenizden çıkan dofollow ve sitenize gelen dofollow link sayısını dengelemekten geçiyor.
WordPress Linkleri Nofollow Olarak Vermek
Bir nofollow link örneği şu şekildedir;

<a href="http://ornek.com" rel="nofollow">Örnek Site</a>
WordPress varsayılan olarak sitenize eklediğiniz tüm link çıkışlarını dofollow olarak verir. Bu güzel bir özellik olarak görünse de,
Sitenizden yapılan link çıkışları sayısı arttıkça bir süre sonra dofollow link sayısı sitenize gelen dofollow link sayısını aşabileceği için SEO açısından sitenizin ciddi zarar görmesine sebebiyet verebilir.
İşte bu noktada link verirken bilinçli bir şekilde o linkin dofollow mu yoksa nofollow olmasına karar vermelisiniz.
Diyelim karar verdiniz. Vereceğiniz bir dış linki nofollow şekilde vereceksiniz.
Peki WordPress’te Linkler Nasıl Nofollow Yapılır ?
Bunun için tabii ki 2 ayrı yöntem ver.
1-Manuel olarak WordPress nofollow link verme
2-Eklenti kullanarak wordpress nofollow link verme
Manuel bir şekilde WordPress Nofollow Link Verme: Diyelim ki ben blog nasıl açılır kelimeler bütünü üzerinden başka bir siteye link vereceğim,
WordPress’te link nasıl verilir zaten biliyorsunuz, “blog nasıl açılır” kelimeler bütününe yazı editörünün Görsel kısmıdan başka bir siteye link verdim. Bunu wordpress otomatik olarak dofollow yaptı.
İşte bu noktada bu dofollow linki nofollow’a çevirmek için Görsel editörden Metin editörünegeçiyorum ve verdiğim linki buluyorum.

WordPress Nofollow Link Verme
#Linki bulduktan hemen sonra ise linkin en son kısmına > (kapatma tagı)’nın hemen önüne rel="nofollow" etiketini ekliyorum. İşlem bu kadar !
Ee ben wordpress nofollow link vermek için her seferinde bu kadar uğracak mıyım ?
Yok mu bunun daha kısa yolu ? Tabii ki var !
#Title and Nofollow For Links wordpress nofollow link verme eklentisi ile de bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Eklenti wordpress’te link verme kısmına tıklayınca karşınıza çıkan açılır pencereye “bu linke nofollow tagı ekle” şeklinde bir seçenek daha ekliyor.
Öncelikle eklenti kurulumunu yapın. Eklentiyi kurduktan sonra nofollow link çıkışı yapmak istediğiniz bir yazınıza gelin ve bağlantı ekle/düzenle seçeneğine tıklayın. Ardından karşınıza hemen alttaki resimde olduğu gibi bir kısım çıkacaktır.

WordPress NoFollow Link Verme – Baglanti Seçenekleri
Çıkan kısımda ise en sağda yer alan Bağlantı Seçenekleri butonuna tıkladığınızda, karşınıza hemen alttaki resimde olduğu gibi detaylı bağlantı seçenekleri çıkacaktır.

WordPress Nofollow Link Ekle
#İşte, burada bulunan Add rel=”nofollow” to link kısmını işaretledikten sonra Bağlantı Ekle derseniz eğer, eklediğiniz link nofollow etkiketi ile eklenmiş olur. Bundan sonra bu eklenti sayesinde link eklerken tüm vereceğiniz potansiyel linkler için nofollow seçeneği olacaktır.
WordPress Tüm Linkleri Toplu Bir Şekilde NoFollow Yapma
Ee ben genelde bütün linklerimi zaten nofollow olarak veriyorum. Tüm verdiğim dış linkler için tek tek nofollow seçeneğini işaretlemek yerine, tüm link çıkışları otomatik nofollow olsun, ben dofollow vermek istediğim zaman ekstra bir şey yapsam daha mantıklı olmaz mı ?
Kesinklikle ! Keza ben öyle yapıyorum.
#Ya da wordpress sitenizde verdiğiniz tüm linklerin dofollow olduğunu ve bunun SEO’nuza zarar verdiğini yeni mi idrak ettiniz ? Ee benim yüzlerce hatta binlerce linkim var hespi dofollow şekilde bunları tek tek her yazıya girip düzenleyecek miyim ?
WordPress’te toplu bir şekilde hali hazırda yayımda olan linkleri nofollow yapma seçeneği yok mu ?
Var tabii ki ! Bu yüzden wordpress kullanıyoruz ya…
Bu iki işlemi de yerine getirecek harika bir eklenti var. Ben kendi blogumda da wordpress tüm linkleri nofollow yapmak için bu eklentiyi kullanıyorum.
#Öncelike External Links eklentisini kurun ve etkinleştirin. ( Eklenti kurulumu nasıl yapılır ? ) Ardıdan Admin Paneli >> Ayarlar >> External Link sekmesine gidin. Karşınıza alttaki gibi bir ekran gelecektir.

WordPress Tüm Linkleri Nofollow Yapma
Apply Globally: Bu seçeneği aktif ettiğinizde sadece yazı içinde ya da sayfa içinde bulunan tüm dış linkleri için değil, aynı zamanda site genelindeki tüm dış linkler için ( footer vs ) eklentinin tayin ettiğiniz tüm ayarları geçerli olacaktır.
Apply to Text Widgets: Bu seçeneği aktif ettiğinizde ise sadece yazı içinde ya da sayfa içinde bulunan tüm dış linkleri için değil, aynı zamanda yan panel ( sidebar ) ksıımlarında bulunan tüm bileşenler için de eklentinin tayin ettiğiniz tüm ayarları geçerli olacaktır.
Treat Subdomain as Local: Eğer sitenizde bir alt alan adı varsa, blog.siteniz.com seklinde, bu alt alan adı ve uzantıları bir dış site olarak algılanmaması için bu seçeneği aktif etmelisiniz.
Auto Convert Text URLs: Bu seçeneği aktif ettiğinizde sitenizde www.orneksite.com şeklinde olan metinler, yani site adresi direkt yazılmış ancak link verilmemiş linkler otomatik olarak yazılan metinde geçen adrese linklenecektir.
Add No Follow: Bu seçeneği aktif ettiğinizde wordpress site genelindeki tüm linkleri nofollow yapma işlemini hayat geçirmiş oluyorsunuz.
İşte bu kadar basit. Tek bir tıklama ile, wordpress sitedeki bütün linkleri nofollow yapmak bu kadar.
Ama ? …
Bu seçeneği işaretlediniz ve sitedeki tüm linkleri nofollow yaptınız, peki bazılarını dofollow yapmak istiyorsanız ne yapacaksınız ?
İşte onun çözümü de basit.
Direkt dofollow yapmak istediğiniz linki en üstte anlattığım gibi metin editöründe açıp, bulup linkin en son kısmına > (kapatma tagı)’nın hemen önüne rel="follow" etiketini ekliyeceksiniz. İşlem bu kadar !
Add Icons: Link çıkışlarını site genelinde farklı bir icon ile göstermek isterseniz, bu seçeneği aktif edebilirsiniz. Yine bireysel bazı linklerde bu özelliği deaktif etmek için o linki editleyip, class olarak a class="no_icon" eklemelisiniz.
Open New Windows: WordPress bütün sitedeki dış linkleri yeni sekmede açılır yapmak için bu seçeneği aktif etmelisiniz. ( Bu seçeneği aktif etmenizi şiddetle tavsiye ederim. )
Exclude HTML Code Blocks: <code> ya da<pre> etiketleri içerine verilmiş dış linkler için de eklentinin tayin ettiğiniz ayarlı geçerli olmasın istiyorsanız, bu seçeneği aktif edin.
Domains to Exclude: Eklentinin tayin ettiğiniz ayarlarının verdiğiniz dış linkler için geçerli olmamasını istediğiniz siteler varsa, o site adreslerini buraya başında http://, https://, www. olmadan yazabilirsiniz. ( Kendi site adresinizi buraya yazabilirsiniz. wpmavi.com gibi )
WordPress site içindeki bütün linkleri external nofollow yapma işlemi bu kadar. Bu tüm dış linkleri nofollow yapma eklentisi aynı zamanda oldukça hafif bir kodlamaya sahip ve basit bir eklentidir. Dolayısı ile rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 

Bu konuyu okuyan (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Benzer konular


Yasal uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan wabbuz.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre ve kullanıcıların sisteme kayıt olurken kabul ettikleri kurallar çerçevesinde tüm kullanıcılar yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Wabbuz.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızca gereken işlemler yapılacak ve tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

İstatistikler

Konular
2,162
Mesajlar
2,216
Kullanıcılar
111
24 saatte açılan konu
0
24 saatte yazılan mesaj
0
Son 30 günde kaydolan üye
15
Son üye
sildağhurdacılık
Üst Alt