WordPress CPU Sorunu: CPU Aşımına Son | Kesin Çözüm

Niks

Emektar üye
Katılım
28 Mart 2019
Mesajlar
101
Beğeniler
0
#1
Neredeyse her WordPress kullanıcısı mutlaka WordPress cpu sorunu yaşamış ya da bir gün mutlaka yaşayacaktır.
Her şey başta güzel giderken, hitleriniz artmaya başladıkça sitenizde yavaşlamalar, takılmalar meydana gelmeye başlar. Hatta host sağlayıcınızın size sunduğu cpu limitini zaman zaman aştığınız için firmanızdan uyarı mailleri alırsınız.
WordPress CPU düşürme için araştırma yaptığınızda cevap WordPress hız optimizasyonu ve VDS ya da VPS çözümleri olacaktır.
Hız optimizasyonu konusunda Burak’ın WordPress Site Hızlandırma başlıklı muazzam bir rehberi var. Ama bu optimizasyon, paylaşımlı hostinglerde bir yere kadar sizi idare edecektir.
Fakat;
Günlük ortalama 60k+ tekil hite sahip bir sitede, paylaşımlı hosting üzerinden, anlık 2500+ kullanıcı aktif iken, cpu kullanımının 0 (sıfır) olduğunu söylesem, bana inanır mısınız?
Aşağıdaki görselde sitenin anlık hitini ve gün içerisindeki cpu kullanımını görüyorsunuz. Sitenin gün içerisinde toplam 74k hit aldığını da belirteyim.
WordPress Cpu Sorunu Çözümü- Anlık Hit Değerleri
Peki paylaşımlı hostingde bu değerleri almak mümkün mü?
Evet mümkün.
Bu yazıda, özellikle yüksek hitli siteler için, VPS’ye gerek kalmadan, paylaşımlı hosting üzerinde WordPress cpu ve bellek aşımı sorununu nasıl çözüme kavuşturacağınızı, detaylı bir şekilde anlatıyor olacağım.
Yapacağımız üç işlem bulunmakta:
1-Siteyi sağlam bir hosting firmasına taşıma
2-Fastest Cache Premium kurma
3-CloudFlare servisinden yararlanma
Şimdi WordPress cpu sorunu çözümü yolunda yapacağımız işlemleri detaylıca tek tek ele alalım.
WordPress Cpu Sorunu için Hosting Seçimi
#İster düşük hitli ister yüksek hitli tüm sitelerim için benim tercihim Veridyen firmasından yana. Hosting için neden bu firmayı seçtiğimi, yaşadığım bir tecrübeyi anlatarak açıklamak isterim.
Sitemdeki hitler arttıkça ben de WordPress cpu sorunu ile uğraşmaya başladım. Yaptığım wordpress cpu optimizasyonları da artık yeterli gelmiyordu. Host sağlayıcım VPS paketlerine geçmem için sürekli mail göndermeye başlamıştı.
Host sağlayıcımın destek servisinden pek memnun olmadığım için VPS için başka bir firmayla anlaşmaya karar verdim.
#Burak’ın hazırladığı En iyi Hosting Firması rehberinden yararlanarak firmalarla iletişime geçtim. Sitemin durumunu ve istatistiklerimi bildirerek uygun bir VPS paketi önermelerinirica ettim.
Çoğundan uygun geri dönüşler aldım. Fakat Veridyen farklı olarak paket önermek yerine, kullandığım hostun teknik bilgilerini bildirmemi, buna göre daha sağlıklı bir öneri sunabileceklerini söyledi.
Gerekli bilgileri göndermemden 5 dakika sonra geri dönüş yaptılar ve VPS’ye hiç gerek olmadığını, paylaşımlı hosting servislerinin sitem için yeterli olacağını belirttiler.
Şimdi bir durup düşünmenizi istiyorum!
Türkiye’deki hangi servis sağlayıcı, VPS’ye geçme kararı almış bir müşterisini, “Masrafa gerek yok, uygun fiyattaki paylaşımlı hostinglerimiz işinizi görür.” diyerek karından vazgeçer?
Yurtdışında bunun örneklerine rastlayabilirsiniz. Fakat bu Türkiye’de malesef olmayacak bir şey. Bunu ancak ve ancak sistemine güvenen, müşteri memnuniyetini lafta değil gerçekten ön planda tutan bir firma söyleyebilir.
Ben yine de Veridyen‘in yeni bir firma olduğunu göz önüne alarak deneme amaçlı 1 aylık bir paket aldım. ve sadece 7,99 TL ödedim.
Host değiştirme işlemiyle benim yerime Ufuk Bey ve Kemal Bey ilgilendiler. Toplamda 1,5 GB’lık veri bulunduran sitemi yarım saat içinde, kesinti yaşamadan taşıdılar.
Bu süreçte sorduğum her bi soruyu büyük bir sabırla cevapladılar. Hem de öyle acemi ya da normal bir kullanıcının anlamayacağı teknik terimlerle değil, somut olarak, örneklerle ve gayet açık bir kullanarak.
Firmanın güncel teknolojiyle paralel giden gerçekten sağlam bir teknik altyapısı mevcut. Bu sağlam altyapıyı Türkiye’de sadece bir kaç firma sağlayabiliyor.
Veridyen firmasının farkı ise, 7/24 anında geri dönüş yapan, müşteri hizmeti üzerine eğitilmiş elemanlar yerine bizzat sistemin başında bulunan teknik elemanlardan destek aldığınız, sadece sorunu belirtmekle kalmayıp, sorunun çözümünü de size sunan; hatta çözümü uygulayan güleryüzlü bir destek servisine sahip olması.
Sonuç olarak o günlerde günlük 8k+ tekil hit alan sitemi Veridyen’e taşıyarak WordPress cpu sorunumdan geçici olarak kurtulmuş oldum.
Geçici olarak diyorum çünkü;
Her ne kadar teknik alt yapısı ve sunulan limitlendirmeler muazzam olsa da, hitler arttıkça paylaşımlı bir hostingde fazla barınamayacağımı biliyordum.
Siz de buraya tıklayarak Hosting menüsünden WordPress Hosting seçeneğine tıklayarak sınırsız paketlerden herhangi birini satın alabilirsiniz.
Host tecrübem bu şekilde. Fakat WordPress cpu sorunu çözümü için sadece sağlam bir host yeterli değil. WordPress cpu düşürme işlemi için yapmamız gereken 2 adım daha var.
Cache Kullanımı – Fastest Cache Ayarları
WordPress hızlandırma ve cpu sorunu çözümü için yapmanız gereken bir diğer işlem cache kullanmak. Cache kullanmanın yanı sıra veritabanınızı optimize etmeli, js, css gibi dosyalarınızı sıkıştırmalı, sitenizdeki görselleri optimize etmelisiniz.
Tüm bunları tek tek manuel yapabileceğiniz gibi hiç uğraşmadan Fastest Cache Premiumeklentisini kullanabilirsiniz.
Eklentiyi duymuşsunuzdur. Türk bir arkadaşımız tarafından geliştirilen uygulama, WordPress cache konusunda muazzam bir eklenti. Bir alt başlıkta anlatacağım CloudFlare kullanımı ile beraber WordPress cpu sorunundan kesinlikle kurtulacağınızı garanti edebilirim.
Fakat Fastest Cache’in free versiyonu yüksek hitli siteler için yeterli gelmeyecektir. Free versiyonunun en büyük eksikliği, mobil girişler için cache sağlamaması.
Premium versiyonunda ise mobil cachein yanı sıra bir dolu optimizasyon özelliklerine de sahip oluyorsunuz. Daha yüksek oranlı sıkıştırma, resim ve veritabanı optimizasyonu, lazy load vs. gibi manuel ya da bir kaç eklentiyle yapabileceğiniz işlemleri tek bir eklenti ile halledebiliyorsunuz.
Çok güçlü bir cache işlemiyle beraber veri trafiğinizi ciddi oranlarda düşürmeniz mümkün. Veri trafiğiniz düştükçe, cpu ve memory kullanımız da aynı oranda düşüyor, hatta yukarıda da gördüğünüz gibi sıfırlanıyor.
#Free versiyon kullanmak yerine 100 TL gibi uygun bir rakam ödeyerek WordPress cpu sorunundan tamamen kurtulmak daha mantıklı. Zaten yüksek hitiniz varsa VPS için ödeyeceğiniz miktarın çok çok altında bir ödeme yapmış oluyorsunuz.
Fastest Cache Premium Ayarları
Eklentinin ayarları da gayet basit. Türkçe olduğu için fazla kafanız karışmıyor. Ben sitem için ayarları aşağıdaki görseldeki gibi yaptım. Siz de ihtiyaçlarınıza göre ayarlamaları kolayca yapabilirsiniz.
#Ayarlar
Fastest Cache Premium Ayarları – Ayarlar
Ayarlamaları yaptıktan sonra sitenizdeki hızı zaten farkedeceksiniz. Host panelinize girerek cpu kullanımını da görebilirsiniz. Cpu sadece cache önbelleğini temizleyip yeni cache dosyaları oluşturulurken artacak.
#Önbellek Temizle
Burada önbelleğe alınan tüm dosyaları manuel olarak temizleyebilir, yeni cache dosyaları oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için Önbellek Temizle veya Delete Cache and Minified JS/CSS butonuna basmanız yeterlidir.
Sadece html ile oluşturulmuş önbelleği temizlemek için Önbellek Temizle butonunu, hem html hem de JS ve CSS dosya önbelleklerinin tamamını temizlemek için ise Delete Cache and Minified JS/CSS butonunu kullanabilirsiniz.

Fastest Cache Premium Ayarları – Önbellek Temizle
#Zaman Aşımı
Cache temizleme işlemini belirli zamanlarda otomatik olarak yapılmasını istiyorsanız bu sayfadan ayarlayabiliyorsunuz.
Fakat şunu unutmayın ki cacheler temizlendikten sonra yeni cachler oluşturulurken tabii ki bir miktar cpu harcaması oluyor. Bu nedenle otomatik cache temizleme işlemini, sitenizin yoğun olmadığı saatlere ayarlamanız daha sağlıklı olacaktır.
Fastest Cache Premium Ayarları – Zaman Aşımı
#Resim Optimizasyonu
Fastest Cache’in sunduğu ekstra ve muazzam bir özelliği.
Bu araçlar sitenizdeki bütün resimleri tek tıkla hiç bir kalite kaybı yaşamadan disk boyutlarını düşürebiliyorsunuz. 1000 görsele kadar ücretsiz optimizasyon sunan araç, daha fazlası için ücret talep etmekte. More butonuna basarak uygun fiyatlara kredi satın alımı yapabilirsiniz.

Fastest Cache Premium Ayarları – Resim Optimizasyonu
#Hariç
Önbelleğe alınmasını istemediğiniz sayfa ya da js ve css dosyalarını burada tanımlıyorsunuz.
Fastest Cache Premium Ayarları – Hariç
#DB
Bu kısım da Fastest Cache’in ekstra sunduğu bir özellik. Bu sayfadan tek tıkla veritabanınızı optimize edebiliyorsunuz. Böylece veritabanı optimizasyonu için ekstradan eklenti kullanmanıza gerek kalmıyor.

Fastest Cache Premium Ayarları – Hariç
Ayarlaması ve kullanımı basit olan bu eklenti tek başına WordPress cpu sorunu için büyük oranda çözüm olacaktır.
#Peki cachlenmiş ve sıkıştırılmış verilerin çoğunu sizin sunucunuzdan değil de başka bir ağ tarafından önbelleklenip ziyaretçilerinize gönderilmesini, böylece WordPress cpu kullanımını tamamen sıfırlanmasını ister misiniz?
Bu noktada da CloudFlare servisinden yararlanacağız.
CloudFlare Yönlendirmesi ve Ayarları
CloudFlare servisini de mutlaka duymuşsunuzdur. Bir nevi CDN ve güvenlik hizmeti olan CloudFlare, önbellekleme konusunda oldukça işe yarar bir hizmet.
Sunucu tarafına js ve css yükü bindirmeden sitenizin ziyaretçilerinize ulaşmasını sağlıyor. Yukarıda da anlattığım gibi Fastest Cache ile birlikte kullanıldığında ise sunucu yükünden, dolayısıyla WordPress cpu sorunundan tamamıyle kurtulmuş oluyorsunuz.
Yazının devamında WordPress sitenizi CloudFlare servisine nasıl bağlayacağınızı ve Fastest Cache’in sağlıklı çalışması için hangi ayarlamaları yapmanız gerektiğini anlatıyor olacağım.
WordPress CloudFlare Kurulumu
CloudFlare’in ücretsiz planları da bizim için gayet yeterli olacaktır. Ücretli planlar bazı teknik detaylar ve ekstra güvenlik özellikleri sunmakta. İleride ihtiyacınız olursa ücretli planları da isteğinize göre edinebilirsiniz. Şimdilik yönlendirme ve kurulum işini halledelim.
1- CloudFlare adresine gidiyoruz. Sayfanın ortasındaki Get Started Today karşısına mail adresimizi ve belirlediğimiz şifreyi yazıp Sign Up butonuna tıklıyoruz.

WordPress CloudFlare Kurulumu – Kayıt
2-Yönlendiğimiz sayfada Create Account butonuna basıyoruz.
WordPress CloudFlare Kurulumu – Hesap Açma
3-Site adresimizi kutuya yazarak Scan DNS Records butonuna basıyoruz.

WordPress CloudFlare Kurulumu – Alan Adı Kaydı
4-Bu aşamada DNS kayıtlarını taraması için 40 saniye kadar bekliyoruz. Progress çubuğu dolana kadar bekleyelim. İşlem tamamlanınca Continue butonuna basıyoruz.

WordPress CloudFlare Kurulumu – DNS Taraması
5-Önümüze gelen sayfada ise tarama sonucu bulunan DNS kayıtları listeleniyor ve hangi kaydın CloudFlare sunucularına yönlendirileceği turuncu bulutla gösteriliyor. Burası biraz teknik detay isteyen bir sayfa. Burada yapacağımız bir şey yok. Alttaki Continue butonuna basarak deva edelim.

WordPress CloudFlare Kurulumu – DNS Kayıtları
6-Sonraki sayfada CloudFlare servislerinin bulunduğu planlardan birini seçmemiz isteniyor. Şimdilik ücretsiz plan işimizi göreceği için Free Website seçeneğini işaretleyip Continuebutonuna basıyoruz.
WordPress CloudFlare Kurulumu – Plan Seçimi
7- Burada biraz dikkatli olmanızı öneriyorum. Açılan sayfada bize verilen DNS adreslerini, domain kontrol panelimizdeki DNS adresleriyle değiştireceğiz.
Sizin domain kontrol panelinizdeki DNS adresleri, hostunuza ait DNS adresleridir.
Bu adresleri CloudFlare DNS adresleriyle değiştirerek, site trafiğimizin CloudFlare üzerinde geçmesini sağlayacağız.
Kafanız karışmasın. Adım adım gidelim:
7-a Öncelikle domain kontrol panelinize gidin. Genelde alan adı yönetimi başlığı altında DNS Yönetimi, Nameserver Yönetimi gibi ayar seçeneklerinde DNS adreslerinizi görebilirsiniz.
WordPress CloudFlare Kurulumu – DNS Adresleri
7-b Görselde gösterdiğim hostunuza ait adresleri silerek, CloudFlare’in size verdiği DNS adresleriyle değiştirin ve Güncelle ya da panelinizdeki ilgili butona basarak işlemi tamamlayın. (NS 3 ve NS4 adresleri varsa olduğu gibi kalabilir.)
# Not: Görseldeki DNS adresleri ile size verilen DNS adresleri farklı olabilir. Görseldeki adreslerle değil, CloudFlare sitesinde size verilen adreslerle değiştirmeye dikkat edin.

WordPress CloudFlare Kurulumu – DNS Değiştirme
7-c CloudFlare sayfasında DNS adreslerinin olduğu yerin altındaki Continue butonuna basarak DNS yönlendirme işlemini tamamlıyoruz.
8-Bundan sonra DNS adresimizin CloudFlare’e yönlenmesini bekleyeceğiz. Bu işlem 24 veya en geç 48 saat içinde tamamlanır.
Fakat bu kadar bekleyeceğinizi sanmıyorum. Genel olarak 3-4 saat içinde yönlenmiş oluyor. Hatta şu an size anlatırken yaptığım işlemde yönlendirme 5 dakika bile sürmedi. Yönlendiği zaman gri olan alan adınız yeşile dönecek.
WordPress CloudFlare Kurulumu – Yönlendirme Tamam
Böylelikle WordPress CloudFlare kurulumu tamamlanmış oluyor. CloudFlare’in WordPress eklentisi de mevcut fakat yüklemeye gerek yok. Eklenti ile yapacağınız işlemleri CloudFlare hesabınız üzerinden de yapabilirsiniz. Eklentinin ekstra bir getirisi yok.
Şimdi yapacağımız işlem, Fastest Cache’in CloudFlare ile verimli çalışması için CloudFlare ayarlamalarını yapmak.
CloudFlare Fastest Cache Ayarları
Fastest Cache, CloudFlare’in yaptığı bazı sıkıştırma ve optimizasyon işlemlerini kendisi yapıyor. Her iki tarafta da aynı işlemlerin yapılması sitede bariz yavaşlamalara ve problemlere yol açabiliyor.
Bu nedenle CloudFlare tarafında bazı işlevleri kapatmalı, bazı fonksiyonların ayarlamalarını yapmamız gerekiyor.
1-CloudFlare sayfasında Speed sekmesine gidin. Auto Minify başlığındaki seçeneklerin işaretlerini kaldırın.
CloudFlare Fastest Cache Ayarları – Auto Minify
2-Yine Speed sekmesindeki Rocket Loader aracının kapalı yani Off olarak işaretleyin.

CloudFlare Fastest Cache Ayarları – Rocket Loader
3-Page Rules sekmesine gidin. Create Page Rule butonuna basın. Başlığa siteismi.com/wp-admin* yazın. Alttaki Add a Setting yazısına tıklayarak aşağıdaki görseldeki gibi seçenekleri belirleyin. Her kural için Add a Setting yazısına tıklamalısınız. Tamaladıktan sonra Save And Deploy butonuna basarak kaydedin.

CloudFlare Fastest Cache Ayarları – Page Rules/1
4-Tekrar Create Page Rule butonuna basın. siteismi.com/*preview=true* ismi verin. Aşağıdaki görseldeki gibi seçenekleri belirleyin ve kaydedin.

CloudFlare Fastest Cache Ayarları – Page Rules/2
5-Yine aynı şekilde Create Page Rule butonuna basın. Başlığa sadece siteismi.com/*yazın. Görseldeki gibi seçenekleri belirleyip kaydedin.

CloudFlare Fastest Cache Ayarları – Page Rules/3
6-Son olarak Caching sekmesine giderek Purge Cache başlığındaki Pruge Induvidial Filesbutonundaki Purge Everyting seçeneğine basıp önbellek temizliğini yaparak, yaptığımız ayarların aktif olmasını sağlayın. Bu işlemi aynı zamanda manuel cache temizleme işlemlerinde de kullanabilirsiniz.

CloudFlare Fastest Cache Ayarları – Purge Cache
Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra artık WordPress cpu sorunu diye bir şey kalmayacak. Aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi toplamda 717 GB’lık bir trafiğin 634 GB’ı CloudFlare tarafından sağlandı. Bizim sunucumuz üzerinden sadece 83 GB’lık bir veri trafiği sağlandı.
Yani CloudFlare, sadece Fastest Cache ile cachelenip paketlenmiş veriyi sunucumuzdan çekti. Ziyaretçiye gidecek olan veri trafiğini kendi sunucuları üzerinden sağlayarak bize hem cpu hem de trafik tasarrufu sağlamış oldu.
 

Bu konuyu okuyan (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Benzer konular


Yasal uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan wabbuz.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre ve kullanıcıların sisteme kayıt olurken kabul ettikleri kurallar çerçevesinde tüm kullanıcılar yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Wabbuz.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızca gereken işlemler yapılacak ve tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

İstatistikler

Konular
2,162
Mesajlar
2,216
Kullanıcılar
111
24 saatte açılan konu
0
24 saatte yazılan mesaj
0
Son 30 günde kaydolan üye
15
Son üye
sildağhurdacılık
Üst Alt