WordPress 301 Yönlendirme (Redirection)

Niks

Emektar üye
301 Yönlendirme (Redirection) Nedir ?
301 yönlendirme bir URL adresini başka bir URL adresine kalıcı olarak bağlamaktır. 301 sayısı http statü koduna refer eder ki buda arama motorlarına, sayfanın tamamen başka bir URL adresine taşındığını söyler.
Yönlendirmeler için çoğu durumda, 301 yönlendirmesi uygulanabilecek en iyi yöntemdir çünkü SEO ve kullanıcı açısından en verimli yöntemdir.
Bu yazımda sizlere neden ve nasıl 301 yönlendirme işlemi yapmanız gerektiğini ve 301 yönlendirme işlemini eklentilerle nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.
301 Yönlendirme (Redirection) Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır ?
301 Yönlendirme Örnek 1
Diyelim ki sitenize 2015 yılbaşına özel, sitenize yıl başı havası katacak yada yeni yıl çoşkusu yaratacak 10 ücretsiz wordpress eklentisi başlıklı bir yazı yazdınız. Demek istediğim hedef kitlesi dönemsel olan bir içerik. Peki dönem geçtikten sonra ne yapacaksınız ?
İçerik niteliğini tamamen yitirmiş olacak. Kendi haline bırakıp trafik kaybedecek halimizde yok. Bunun yerine aynı içeriği, sitenizede kış (kar) görünümü katacak 10 ücretsiz wordpress eklentisi gibi bir başlık altında yazararak, yani dönemsellik alanını biraz daha genişleterek eski içeriğinizi 301 yönlendirmesi ile bu içeriğinizin URL adresine bağlayın. Bu hem SEO açısından, hem kullanıcı açısından, hemde trafik açısından sizlere fayda sağlayacaktır.
301 Yönlendirme Örnek 2
Sayfalarınızı herzaman SEO ve trafik kazanmak için yönlendirmeyiz aynı zamanda mevcut SEO konumumuzu korumak içinde 301 yönlendirme işlemi yaparız.
Diyelim ki daha önce bir eklenti kullandınız ve mumnun kalmadınız ve eklentiyi sildiniz ve diyelim ki eklentide soru cevap eklentisiydi. Sabai Discuss eklentisi gibi. Kendi sitemde de kullandığım bu eklenti, soru sormak için ve soruları listelemek için otomatik olarak wordpress üzerinde sayfa oluşturur. wpmavi.com/sorular/sor uzantılı bir sayfa benim sitemde de mevcut.
Eklentiyi sildiğiniz zaman mevcut sayfalarıda sileceksiniz fakat, silmek her zaman yanlış olan yöntemdir. Çünkü sildiğiniz zaman google botları sildiğiniz sayfaya ulaşamayacak ve 404 hatası olarak görecektir ki buda SEO’nuza oldukça zarar verecektir.
Bu hatayı düzeltmek ve mevcut SEO konumumuzu stabil tutmak için sildiğiniz sayfayı mutlaka ve mutlaka 301 yönlendirmesi ile başka bir sayfaya yönlendirmelisiniz. (ana sayfanıza yönlendirme gibi). İşte bu noktada eğer bu işlemi eklenti ile yapacaksanız, wordpress redirection eklentisini kullanmanızı öneririm. Aşağıda wordpress redirection eklentisinin kullanımını detaylı bir şekilde anlattım.
301 Yönlendirme Örnek 3
Eğer bir içeriğinizin URL adresi ismini değiştirdiyseniz yada bir yazınızın kategorisini değiştirdiyseniz (dolayısıyla URL adreside değişicektir.) ve bunun gibi küçük düzeltmeleri sık yapıyor ve de 301 yönlendirme işlemini yapmayı unutuyorsanız permalink finder eklentisi sizin için biçilmiş kaftan.
Ben daha yakın zamanda başlangıç kategorisinde olan bir yazımı URL adresi: https://wpmavi.com/wordpressbaslangic/wordpress-cdn-kullanimi-ve-seo-ayarlari.html wordpress genel bilgi kategorisine taşıdım ve yazımın yeni URL adresi https://wpmavi.com/wordpress-genel-bilgi/wordpress-cdn-kullanimi-ve-seo-ayarlari.html şekline dönüştü.
Eğer 301 yönlendirmesi yapmayı unutsaydım, google adrese geldiğinde 404 bulunamadı hatası alıcaktı ki buda SEO kaybetmeme sebep olacaktı. Aslında bu olayda 301 yönlendirme işlemini ben yapmadım. Benim yerime permalink finder eklentisi URL adresindeki eşleşen kelimelerle 301 yönlendirme işlemini otomatik olarak yaptı. Permalink finder eklenti kullanımını aşağıda detaylı bir şekilde anlattım.
WordPress 301 Yönlendirmesi Eklentileri
WordPress eklentileri üzerinden 301 yönlendirmesi yapmak oldukça basit bir işlem aslında. Bunun için onlarca eklenti mevcut fakat ben bu yazımda iki eklentiden bahsedeceğim.
1-İlk olarak 301 ve 404 yönlendirmelerini manuel olarak yapacağımız ve bu konuda bizlere kolaylık sağlayan wordpress redirection eklentisinin kullanımından bahsedeceğim.
2-İkinci olarakta 301 yönlendirme işlemini eşleşen kelimeler aracılığıyla otomatik olarak yapan permalink finder eklentisinden.
WordPress Redirection Eklentisi

WordPress redirection eklentisi, .htaccess dosyanıza ihtiyaç duymadan tamamen wordpress içerisinde çalışan bir eklentidir. Hem 301 yönlendirmesi yapmamıza olanak sağlar hemde 404 hatalarını bizlere rapor olarak sunar. Öncelikle eklentiyi wordpress sitenize yüklediğinizi varsayarak eklenti kullanımını anlatmaya bir an önce geçiyorum.
WordPress Admin paneli, Araçlar >> Redirection sekmesi altından eklentinin yötenim paneline ulaşım sağlıyoruz. Redirection sekmesi altında karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir sayfa çıkıyor.

Source URL kısmına yönlendirmek istediğimiz sayfanın URL adresini giriyoruz. Match, Action, Regular expression kısımlarını resimde olduğu gibi ayarlayın. Target URL kısmına ise hedeflediğimiz URL adresini yani yönlendirmenin hangi adrese yapılmasını istiyorsak o URL adresini giriyoruz ve Add Redirectiondedikten sonra 301 yönlendirme işlemi tamamdır.

404s – Bu kısım oldukça önemli. Bu eklentinin sunduğu diğer bir özellik ise site adresiniz üzerinde denenmiş ve 404 hatası ile sonuçlanmış tüm denemeleri sizlere gösterir, yani daha önce değişikliğini yaptığınız, artık var olmayan bir URL adresine, bir kullanıcınız yada google tarafından girildiğinde, adrese girenlerin hiç bir sonuç bulamadığını (404) size gösterir. Buda derhal o sayfayı SEO adına 301 yönlendirmesi ile başka bir sayfaya kalıcı olarak bağlamalısınız demektir.
Bir diğer iyi yönü ise, sitenizi saldırı girişiminde bulunan insanların hangi ip üzerinden, sitenizin hangi URL adreslerinize ulaşmaya calıştığını gösterir. Ben günde onlarca saldırı girişimi alıyorum. Hangi ip ler üzerinden bu girişimlerin gerçekleştiğini görebiliyor ve ip’leri banlıyorum yada denedikleri URL adreslerini 301 yönlendirme ile anasayfama yönlendiriyorum. Saldırı yöntemleri kendini belli eder (örneğin:/xmlrpc.php atakları gibi.)
ÖnemliEğer ip banlamaya karar verdiyseniz, ip’nin saldırı girişiminde bulunduğundan emin olun. Yanlışlıkla google bot’unu banlamak istemezsiniz.

Groups sekmesi altında yönlendirmelerinizi belirli gruplar oluşturarak o gruplar altında barındırabilirsiniz. Kısaca biz buna yaptığınız yönlendirmeleri sınıflandırmakta diyebiliriz.

OptionsEklentinin bir diğer özelliği ise wordpress sistemini sıfırdan tekrar kurduğunuzda yada site taşıma gibi işlemler yaptığınızda kaydettiğiniz önceki yönlendirme kayıtlarınızı tekrar yeni sitenize (excel csv dosyası olarak) ihraç (yeniden oluşturma) edebilmeniz.

Logssekmesi ise sitenizde yönlendirişmiş bir sayfa URL adresinin hit aldığı zamanı ve ip adresini gösterir. 404’ten farklı olarak buradaki adresler, kullanıcıya yada bu adreselere gelen botlara 404 sayfa bulunamadı hatasından ziyade bir sayfaya ulaşım sağladıklarını gösterir. Logs ve 404s’ün ana farkıda budur. Aslında bu eklenti siteniz için gereksinimden ziyade bir zorunluluk diye düşünüyorum ve sizlerinde kullanmasını şiddetle tavsiye ediyorum.
WordPress Permalink Finder Eklentisi
Eğer örnek 3‘teki (Yukarıda) gibi bir durum söz konusu ise, permalink finder eklentisi sizin için biçilmiş kaftan. Bu eklentinin ana özelliği otomatik olarak 301 yönlendirme yapması ve bu otomatik yönlendirmeyi nasıl yapması gerektiğine sizin karar veriyor olmanız.
Eklentiyi yükledikten sonra Ayarlar >> Permalink Finder sekmesine gittiğimizde eklentinin yönetim paneline ulaşmış oluyoruz.

Finding Permalinks: Biz bu seçenekten, 301 yönlendirme işlemi kaç kelime eşleşirse otomatik olarak yapılsın, belirliyoruz. Önerilen kelime eşleşmesi iki. Otomatik yönlendirme için 2 kelimenin eşleşmesi benim içinde yeterli. Siz bunu, herhangi bir karışıklığın olmaması yada daha net eşleştirmeler adına 3 veya 4 olarakta ayarlayabilirsiniz.
Eklentinin tam olarak ne yaptığını daha iyi anlamak adına alttaki örneği okuyabilirsiniz;

https://wpmavi.com/wordpressbaslangic/wordpress-cdn-kullanimi-ve-seo-ayarlari.html
Diyelim ki yukarıda belirrtiğim URL adresinde olan yazımın kategorisini değiştirdim ve wordpress genel bilgi kategorisine taşıdım. Eklenti URL adreslerini, içerdikleri kelimelere göre tarar. En az iki kelimem eşleştiği için (wordpress-cdn veya cdn-kullanimi gibi kelimeler),kategorisini değiştirdiğim yazımın eski URL adresini direkt olarak alttaki adrese 301 kalıcı bağlantı olarak bağlar.
https://wpmavi.com/wordpress-genel-bilgi/wordpress-cdn-kullanimi-ve-seo-ayarlari.html

Redirecrt Status Code: Hangi yönlendirme yönteminiN kullanılacağını eklentiye belirtiyoruz. Ben 301 kalıcı yönlendirme kullanmasını istiyorum siz bunu 302 geçici veya 307’de yapabilirsiniz. Fakat önerdiğim 301 yönlendirme.
Fix Blogger Label: Eğer sitenizi blogger.com’dan wordpress’e taşıdıysanız bu özelliği etkinleştirmenizde fayda var çünkü blogger kategori yerine label kullanır.
Don’t Use Common Words: Bu özellik çok fazla kullanılan kelimeleri eşleştirmeye kat yada katmayı seçmenizi sağlıyor ingilizce yazılmış (the, not, why gibi) fakat Türkçe için geçerliliği yok.
Don’t Use Short Words: Bu özellikle kelime eşleştirmesinde kısa kelimeleri kullanıp kullanmamızı belirlememizi sağlıyor. Kelime eşleştirmesinde kısa kelimeleri kullanmamak, eklentinin daha net ve doğru bir eşletirme yapmasına olanak sağlayacaktır.
Don’t Use Numbers: Bu özzellikle kelime eşleştirmesinde sayıların kullanılıp kullanılmayacağını belirliyoruz. Sayıları kelime eşleştirmesi için kesinlikle kullanmamanızı tavsiye ederim.
Use All Words In the URL: Bu özellikte kelime eşleştirmesinde tüm URL adersinin gözden geçirilip geçirilmeyeceğini etkinleştiriyoruz. Belkide URL adresi üzerinde yaptığınız değişiklik URL’nin sonunda yada başında olacak, bunu bu noktada öngörmeniz zor olduğu için bu seçeneğide ektinleştirmenizde fayda var. Bu özelliği etkinleştirmek aynı zamanda 301 yönlendirme işleminde daha net sonuçlar almamızıda sağlayacaktır
Tüm bu yukarıdaki ayarlamaları yaptıktan sonra işlem tamamdır. Artık 301 yönlendirme işlemlerini eklentiye bırakıp arkanıza yaslanabilirsiniz.

Eklentinin bir diğer özelliği ise, wordpress redirection eklentisinde olduğu gibi sizlere 404 hatalarını göstermesi. 404 hatalarını bu eklenti üzerinden de takip edebilirsiniz fakat 404 yönlendirmelerini yine manuel olarak yapmanız gerekli çünkü eğer eklenti eşleşen bir URL bulsaydı zaten otomatik olarak yönlendirirdi.

Bu konuyu okuyan (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)