Güvenli Bir Şekilde WordPress Tema Değiştirme Nasıl Yapılır

Niks

Emektar üye
Tema Değiştirme ile İlgili En Çok Sorulan Sorular
Öncelikle bu konularda araştırma yaparken “tema değiştirdikten sonra hitim şu kadar düştü” – “tasarım değiştirdim google sıralamalarım şu şekilde düştü” gibi hiç bir veriye dayanmayan ve naptığı konusunda hiç bir fikri olmayan insanların yorumlarını ve anlattıkların kale almayın.
Tema değiştirme ile ilgili genelde sorulan sorular şu şekilde;
#Tema değiştirmek hiti etkiler mi ?: Tema değiştirme direkt olarak hitlerinizi etkilemez. Hitinizi dolaylı yoldan etkiler. Nasıl yani ?
Eğer tema değişikliği yaptıktan sonra ziyaretçilerinizin sitenizde geçirdiği süre düşer, hemen çıkma oranları yükselirse, bunlar google sıralama kriterleri arasında yer aldığı için
Ve google bir içeriği sıralarken bu verileri de göz önünde bulundurduğu için eğer verileriniz düşüş gösteriyorsa, google sıralamanız da düşecek, dolayısı ile aldığınız organik trafikte düşecektir.
#Tema değiştirmek site gelirini etkiler mi ?: Kesinlikle! bu soruyu adsense reklamlarını baz alarak cevaplıyorum.
Tema değiştirdiğinizde görsellik açısından ortaya çıkacak farklar, reklam alanlarının yerlerinin değişmesi, boyutlarının değişmesi, içeriğinizle olan uyumu vs. gibi faktörler işin içine gireceği için bunlar elbet reklamlarınızın tıklanma oranına etki edecektir.
#Tema değiştirmek siteye zarar verir mi ?: Tema değiştirme işlemi oldukça dikkat edilerek yapılması gereken bir işlem.
Bunu bir jenga kulesi olarak düşünün, yanlış bir parçanın kuleden çıkartılması tüm kuleninçökmesine sebep olabilir. Her sitede oluşabilecek zarar farklılık göstereceği için tam olarak ne gibi hasarların ortaya çıkacağını söylemem mümkün değil.
Ancak bu işi dikkatli ve hiç bir noktayı atlmadan yazımı takip ederek yaparsanız, sorunsuz bir şekilde tema değiştirme işlemini yapacağınıza inanıyorum.
#Tema değiştirsek SEO ve Google açısından bir zararı olur mu ?: Yine direkt bir etkisi olmaz, dolaylı bir etkisi olacaktır. Nasıl yani ?
Dediğim gibi, eğer yeni temanız sayesinde ziyaretçileriniz sitenizde daha çok vakit geçiriyor,daha çok sayfayı geziyor ve daha çok paylaşımda bulunuyorsa, yani ziyaretçileriniz temanızı sevdiyse ozaman bu etkileşim içeriklerinizin google sıralamasına da olumlu etki edecektir.
Tema Değişikliği Yapacağınız Temadan Emin Misiniz ?
Neden tema değiştiriyorsunuz ? Görsel olarak daha iyi bir tasarım için mi ? Sitenize işlevsellik katmak için mi ? Temanız mobil uyumlu mu değil ? Ya da temanız hız ve SEO açısından iyi bir tema değil mi ?
#Eğer ben tema değiştirecek olsam bunu tek bir sebepten yapardım. O da değiştireceğim temanın şu an ki temamdan kat ve kat daha hızlı ve SEO uyumlu olmasından dolayı olurdu.
#Sitenizin google sıralamarındaki başarısını ne kadar güzel göründüğü değil, ne kadar iyi kodlandığı belirleyecektir.
Dolayısıyla eğer tema değiştiriyorsanız, bu işe ciddi ciddi kalkışıyorsanız yeni temanızın buna değecek kadar hızlı ve SEO uyumlu olduğudan emin olun derim.
#En Hızlı ve SEO Uyumlu WordPress Temaları başlıklı yazımdan yer alan temalardan birini kullanmanız hem site hızınıza, hem de google sıralamanıza oldukça olumlu etki edecektir. Bunu tema değişikliği yaptıktan sonra siz de göreceksinizdir.
Peki Tema Değiştirmeli Miyim ?
#Eğer siteniz yavaşsa, wordpress hızlandırma işlemlerini yapmanıza rağmen bir hızlanma alamadıysanız, geriye sitenizin yavaş olmasına sebep olacak iki şey kalıyor. Kullandığınız host ve wordpress temanız.
Hosting firmanızın en iyi hosting firmaları arasında yer aldığına emin olun. Kendi blogum için barındırma hizmeti aldığım Turhostu sizlere de tavsiye ederim.
#Eğer hosting firmanızda da bir problem yoksa, geriye sitenizin yavaş olmasına etki edecek tek bir şey kalıyor. O da kullandığınız tema.
#Eğer sitenizdeki yavaşlamanın sebebi temanız ise, kesinlikle wordpress tema değiştirme işlemini yapın!
#Söz konusu site hızı ise, bu uğurda her şeyi yapın sayın blogçu arkadaşlarım, çünkü hız uğruna atacağınız her adım, sitenizin başarısına direkt etki edecektir.
Tema Değistirme ile Ortaya Çıkabilecek Zararlar
1- Daha önceden tema dosyalarına eklediğiniz tüm kodlar silinecektir.
Bir çok insanın wordpress’te karşılaştığı problemleri çözmek adına uyguladığı yöntem tema dosyalarına, yani fucntions.php, header.php ya da footer.php gibi dosyalara kod eklemek oluyor.
İşte yapılan tüm bu modifikasyonlar tema değiştirme işlemi ile uçup gidecektir. Çözümü ise, Not almak
2- Google Analytics kodlarınız ve reklam kodlarınız gidecektir.
Eğer google analytics ya da google adsense reklam kodlarınız temanızın dosyalarında, yani header.php ya da footer.php gibi dosyalarda yer alıyorsa, tema değiştirdikten sonra bunlar da gidecektir. Çözümü ise, Not almak
3- Resim boyutlarınız yeni temanız ile uyum sağlamayacaktır:
Şu an kullandığınız temanızda yazı alanınız ve yazı içerisinde ki resim genişliğiniz 800px ise ve yeni temanızın içerik alanı 750px genişliğinde olacaksa resimler gösterildiği boyuttan büyük sunulacak,
#Dolayısıyla da site hızınız olumsuz etkilenecek ve tabii ki dolaylı olarak bu da yazılarınızın google sıralamalarına olumsuz etki edecektir. Çözümü ise, resimleri tekrar boyutlandırmak
4- Sitenizde kullandığınız kısa kodlar ( [kısa-kod] gibi temanızın özelliği olan kısa kodlar ) işlevsiz kalacaktır.
5- Logunuz, favicon resminiz, site arkaplan resminiz, iletişim formunuz işlevini kaybedecek ya da silinecektir. ( Tabii bunları temanızın özellikleri üzerinden kullanıyorsanız ) Çözümü ise, Not Almak
6- Sidebar’da yer alan tüm bileşenler kaybolacaktır. Çözümü ise Not Almak ( Temadan temaya değişebilir )
7- Kullandığınız eklentiler yeni temanızla uyumsuz olabilir ve dolayısı ile bazı eklentileriniz yeni temanızda işlevini kaybedebilir.

Tema Degiştirme İsleminden Önce Yapılması Gerekenler
1- Sitenizin Komple Yedeğini Alın
#Tema değiştirme işlemine başlamadan önce ilk ve en önemli yapmanız gereken işlem sitenizin yedeğini almak olmalı. Bu adımı sonradan üzülmek istemiyorsanız, kesinlikle atlamayın derim.
Site yedeğinizi nasıl alacağınızı bilmiyorsanız; Site Yedeği Alma başlıklı yazımı takip ederek tüm sitenizin yedeğini alabilirsiniz.
2- Sitenizin Hızını Ölçün
WordPress tema değişikliği işleminin site hızına ne denli etki ettiğini anlamak adına temanızı değiştirmeden önce hız testi yapmanızda büyük fayda var.
Hız testini Pingdom araclığı ile yapabilirsiniz. Not:Burada dikkat etmeniz nokta sitenizin ana sayfasını değil, herhangi bir yazı ya da sayfanızı teste tabi tutmanızdır.
Site Hızını Nasıl Ölçeceğim ?;
Bir yazınızın URL
adresini yazın ve Test From seçeneği olarak Stockhol, Sweden seçeneğini seçin ( Türkiye’ye en yakın yer ) Aynı şekilde tema değiştirdikten sonra yine aynı lokasyonuseçerek testi gerçekleştirin.
3- Sitenizi Bakım Moduna Alın

WordPress Tema Değiştirme – Bakım Çalışması Modu
#Öncelikle kullanıcılarınızı sitenizde tema değişikliği yapacağınız ve sitenin belirli bir süre kapalı kalacağı konusunda bilgilendirin.
Daha sonra wordpress’i bakım çalışması durumuna geçirecek bir çok eklentiden biri olan WP Maintenance Mode eklentisini indirin, kurulumunu yapın ve aktif hale getirin.
4- Not Almak
Tema değişikliği yapmadan önce, temanızda daha önce functions.php, style.css, header.php gibi dosyalarda yaptığınız tüm kod değişikliklerini not edin.
Temanızın bileşenler kısmında eklediğiniz tüm linkleri, reklamları, bileşenleri, kodları yine bir kenara not edin.
Tema Degistirme İsleminden Sonra Yapılması Gerekenler
1- Resimleri Tekrar Boyutlandırma
Bu kısım çok önemli. Dolayısı ile dikkatlice okumanızda fayda var. Benim sitemde 2000 üzeri resim var. Tema değiştirdikten sonra tüm resimleri tek tek mi boyutlandıracağım ?
Hayır tabii ki. Merak etmeyin bunu tek bir tıklama ile bir eklentiye yaptıracağız.
1-Öncelikle yeni temanızdaki en küçük resim boyutunu – orta boyutu ve en büyük boyutuöğrenmemiz gerekli.
1.1:En Küçük Resim Boyutunu Öğrenme: Yeni temanızda en küçük görseller nerede yer alıyor ? Yani resimlerinizin en küçük boyutta gösterildiği yer neresi ? Benim yan panelimde popüler içerikler bileşenim de bulunuyor.
Yeni temanızda sunulan en küçük resim alanını bulduktan sonra o alanda bulunan herhangi bir reseme sağ tıklayın ve incele seçeneğine tıklayın.
Ardıdan chrome otomatik olarak gösterimde olan resmin boyutunu size söyleyecektir. Aynen şu şekilde;

Tema Değiştirme Resimleri Yeniden Boyutlandırma
Yani benim popüler içerikler bileşenimde gösterimde olan ve sitemde en küçük boyutta yer alan resimlerimin boyutu 50px genişlik ve 50px yükseklik şeklindeymiş.
Bunu öğrendikten sonra Admin Paneli >> Ayarlar >> Ortam sekmesine gidin ve bu kısımda yer alan Küçük Resim Boyutu yeni temanızın gösterdiği en küçük resim boyutu ne ise, onu girin.
1.2:Orta Resim Boyutu Öğrenme: Orta resim boyutu ise genellikle yazıların toplu olarak sunulduğu kısımlar içindir. Yani ana sayfanız, etiket sayfanız, kategori sayfanız ya da arama sonucu sayfanız gibi.
Benim blogum için orta boyut resimler ana sayfada gösterime sunulan yazılarım için seçtğim öne çıkarılmış görsel boyutları.
Orta resim boyutunu öğrenemk için yine aynı şekilde ana sayfaya gidiyorum ve gösterimde olan içerikerin öne çıkarılmış resimlerinden herhangi birine sağ tıklayarak incele butonuna tıklıyorum.
Yine chrome bana resmin tam olarak hangi boyutta gösterildiğini söylüyor. Aynen şu şekilde;

Tema Değiştirme Resimleri Tekrar Boyutlandırma
Yani benim ana sayfamda gösterime sunduğum görsel resimlerim boyutu 269px / 196px miş.
Bunu öğrendikten sonra yine Admin Paneli >> Ayarlar >> Ortam sekmesine gidiyorum ve Orta Boyut kısmına öğrendiğim bu görsel boyutlarını yazıyorum.
1.3:Büyük Boyutu Öğrenme: Büyük boyut içinse yeni temanızda gösterime sunulan en büyük resim boyutu kaç ise onu yazacağız.
Önemli:Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise, en büyük resim boyutunu öğrenirken ihtiyacımız olanın sadece resmin genişlik boyutu olması.
Büyük boyutta sunulan içerler genelde içerik kısmı genişliği kadardır. Ancak bazı temalarda öne çıkarılmış görsel, yani yazı görseli yaznın başında yazı içerik kısım genişliğinden çok daha geniş boyutlarda sunulabiliyor.
#Ancak biz yine de en büyük görsel genişliğini içerik kısmının genişliği olarak baz alacağız. Çünkü temanızın öne çıkarılmış görsel genişliği muhtemen fonksiyonel olarak temanızın functions.php dosyasında belirtilmiştir.
Yine içerik kısmıma gidiyorum ve sunulan resimlerden herhangi bir tanesine sağ tıklıyorumve incele butonuna tıklıyorum.
Google chrome yine bana resmin gösterime sunulduğu boyutlarını söylüyor. Benim blogum için bu genişlik 634px. Aynen şu şekilde;

WordPress Tema Değiştirme Resimleri Yeniden Boyutlandırma
Daha sonra yine Admin Paneli >> Ayarlar >> Ortam sekmesine gidin ve burada yer alan En Büyük Boyut kısmına genişlik olarak biraz önce öğrendiğiniz büyük genişlik boyutunu yazın. Yükseklik kısmına ise 9999 yazın.
Bu şekilde, yani 9999 yaparak genişliği sınırlarken, yüksekliği sınırlamamış olduk. Daha sonra ise Değişiklikleri Kaybet butonu ile resim boyutlarınızı kayıt altına alın.
2-Ardından Regenerate Thumbnails eklentisini kurun ve etkinleştirin.
Daha sonra Admin Paneli >> Araçlar >> Regn. Thumbnaiils sekmesine gidin ve Regenerate All Thumbnails butonuna tıklayın ve arkanıza yaslanın.

WordPress Tema Değiştirme – Regenerate Thumbnails
Eklenti sitenizede ne kadar resim varsa yeni temanızın boyutlarına göre hepsini teker teker yeniden boyutlandıracaktır.
3-Fakat yayımda olan yazılarınız için daha önceden eklenmiş resimler hala eski boyutları ile yayımda olacaklar.
Dolayısı ile yayımda olan bu resimleri Regenerate Thumbnails eklentisi ile oluşturduğumuz yeni büyük boyut kopyaları ile değiştirmemiz gerekecek.
#Bunun için de Replace Content Image Size eklentisini kurulumunu yapıp, etkinleştirin ve ardıdan Admin Paneli >> Araçlar >> Replace Content Image Size sekmesine gidin ve karşınıza şu şekilde bir ekran çıkacaktır;

Tema Değiştirme – Resimleri Yeni Boyutları İle Değiştirme
Bu ekranda sırası ile;
3.1:Width kısmına yeni belirlediğiniz büyük görsel genişliği ne ise onun 1px üst boyutunu, yani 663 ise 664 ve – 5000px genişliği ile bir aralık belirleyerek,
Yazılarınızda yeni belirlediğiniz en büyük görsel genişliğinden daha geniş olan resimleri yeni boyutları ile değiştirmek istediğinizi söylüyorsunuz.
3.2:Bu kısımdan ise belirlediğiniz resimleri hangi resim boyutları ile değiştirmek istediğinizi seçiyorsunuz. En büyük resimlerle değiştireceğiniz için buraya large yazın.
3.3:Bu kısmı boş bırakarak eklentiye bunu sadece tüm yazılarınızda yer alan resimler için yapmasını söylüyoruz.
3.4:Ve ardıdan check and confirm butonu ile bir sonraki aşamaya geçiyoruz.
3.5:Bu aşamada eklenti bize belirlediğimiz aralıkta hangi resimleri bulduğunu ve bulduğu resimleri hangi resim boyutuyla değiştireceğini tek tek her resim için söylüyor;

Tema Değişikliği – Resimleri Değiştirme
#Gördüğünüz gibi benim yaptığım taratmada yayımda olan bir içeriğimde yer alan resim zamanında içeriğe Tam Boyut, yani 717px genişliğinde eklenmiş.
#Eklenti ise bana, Tam Boyut olarak yazıya eskiden eklenmiş ve yayımda olan 717px resmi, yeni oluşturduğum kopyası olan 664px genişliği ( içerik alanımın genişiği, yani en büyük boyut resim genişliği ) ile değiştireceğini söylüyor.
3.6:Ve ardından sayfanın en altına iniyoruz ve Next Step Update butonuna tıklayarak tüm resimleri en büyük boyutu ile değiştiriyoruz.
Tabi bu işlemi eğer az sayıda yazınız ve resminiz varsa, tek tek yazılarınızın içerisinde yer alan resimleri düzenle deyip, büyük boyutu seç ve güncelle diyerekte düzeltebilirsiniz. Tabii binlerce resminiz yoksa.

Bu konuyu okuyan (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)