Facebook’ta Özel Arkadaş Listesi Oluşturma (Resimli Anlatım)

Katılım
23 Mart 2019
Mesajlar
96
Beğeniler
0
#1
Pew Research Center, yaptığı bir araştırma sonrası yayınladığı raporda, Facebookkullanıcılarının arkadaş listesinin ortalama 338 kişiden oluştuğunu belirtti. Arkadaş listesi için oldukça yüksek bir sayı.
Bazı bazı nedenlerden ve durumlardan dolayı, güncellemelerinizi ve paylaşımlarınızı sadece belli bir arkadaş grubu ile paylaşmak isterseniz, Facebook’un isteğe bağlı (özel) arkadaş listesi oluşturma özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özellik, güncellemelerinizi ve paylaşımlarınızı paylaşmak istediğiniz arkadaşlarınızı kategorize etmenize olanak sağlar.

Özel Arkadaş Listesi Nasıl Oluşturulur?
 • İsteğe bağlı (özel) arkadaş listesi oluşturmak için öncelikle mobil uygulamadan veya tarayıcından Facebook hesabımıza giriş yapıyoruz.
 • Hesabımıza giriş yaptıktan sonra, sayfanın sol tarafındaki menü listesinden ‘Arkdaş Listeleri (Friend Lists)’ menüsüne tıklıyoruz.

 • Açılan sayfada ‘+ Liste Oluştur (+ Create List)’ butonuna tıklıyoruz.
 • Açılan ‘Yeni Liste Oluştur’ başlıklı pencerede, ‘Liste Adı’ kutucuğuna oluşturacağımız arkadaş listesi için bir isim belirliyoruz.
 • ‘Üyeler’ alanına ise, oluşturacağımız ardakaş listesine ekleyeceğimiz kişileri (arkadaş listemizden) seçerek ekliyoruz.
 • ‘Manage List (Listeyi Yönet)’ butonuna tıklayarak, isteğe bağlı (özel) kişi listenizin ismini değiştirebilir, listenize kişi ekleyebilir veya listenizden kişi çıkarabilirsiniz.

Özel Arkadaş Listesine Kişi (Arkadaş) Ekleme
Diyelim ki bir arkadaşınızı özel kişi listenize eklemeyi unuttunuz, sonradan aklınıza geldi ve eklemek istiyorsunuz.
 • Bunun için öncelikle, eklemek istediğiniz kişinin (profil) fotoğrafı üzerinde mouse’u duraklatın.
 • Açılan mini profil penceresinde, ‘Arkadaşlar (Friends)’ butonuna tıklıyoruz ve açılan pop-up listesinde ise ‘Başka bir listeye ekle… (Add to another list…)’ menüsüne tıklıyoruz.
 • (Daha önce) oluşturduğunuz isteğe bağlı (özel) arkadaş listelerinizin bir listesi gelecek.
 • Bu listede yer alan isteğe bağlı (özel) kişi listelerinin yanında işaretleme kutucuğu yer alır. Arkadaşınızı ekleme istediğiniz listenin yanındaki kutucuğu işaretleyerek, arkadaşınız istediğiniz listeye ekleyebilirsiniz.
 • Veya ekli olduğu isteğe bağlı (özel) arkadaş listesinden çıkarmak için, ekli olduğu listenin yanındaki kutucukta bulunan işarati kaldırarak, kişi listeden çıkarıyoruz.
 • İsteğe bağlı (özel) arkadaş liste(ler)inizi oluşturduktan sonra, artık güncelleme ve paylaşım yaptığınızda ‘Bunu kim görsün? (Who should see this?’ butonu çıkacak ve paylaşmak istediğiniz arkadaş listesini seçerek, istediğiniz kişilerle paylaşımlarınız ve güncellemelerinizi paylaşabileceksiniz.

Görüldüğü gibi, Facebook’un isteğe bağlı (özel) arkadaş listesi özelliği, güncellemeleri ve paylaşımları belli bir arkadaş grubu ile paylaşmak için çok kolay ve hızlı bir yöntem.
 

Bu konuyu okuyan (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)


Yasal uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan wabbuz.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre ve kullanıcıların sisteme kayıt olurken kabul ettikleri kurallar çerçevesinde tüm kullanıcılar yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Wabbuz.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızca gereken işlemler yapılacak ve tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

İstatistikler

Konular
2,162
Mesajlar
2,216
Kullanıcılar
111
24 saatte açılan konu
0
24 saatte yazılan mesaj
0
Son 30 günde kaydolan üye
15
Son üye
sildağhurdacılık
Üst Alt