Facebook’ta Arama Yapma Tüyoları!

Katılım
23 Mart 2019
Mesajlar
96
Beğeniler
0
#1
Facebook, milyonlarca fotoğraf, video, kullanıcı (hesabı), uygulama, sayfa, grup, etkinlik ve sayamadığımız birçok özellik barındıran devasa bir sosyal medya ağıdır. Bu sosyal medya platformunda nasıl arama yapılacağını bilmek, aranılan şeyi bulabilmeyi oldukça kolaylaştırır.
Facebook sayfasının üst kısmında yer alan arama çubuğu (search bar), kelime veya kelime gruplarını kullanarak bir şey bulmak için (Facebook genelinde) arama yapabilmeyi sağlar. Ayrıca, yapılan aramalar filtrelenebiliyor ve böylece, sadece aranılan kategorideki sonuçlar görüntülenebiliyor.
Facebook’un arama çubuğunun en iyi tarafı oldukça basit oluşudur: Sadece arama sonuçlarını anlamak, analiz etmek bakımından değil, ayrıca Facebook’un sizin adınıza aramayı tamamlamasına da izin verme özelliği bakımından da oldukça basit ve kullanışlıdır. Bir şeyi nasıl bulacağınızdan emin değilseniz, tam olarak aradığınız şeyi yazmaya başladığınızda, otomatik olarak önerilen kelime veya kelime gruplarını göreceksiniz. Bu arama çubuğu, günlük kullanılan dilde aramalar için optimize edilmiş, geliştirilmiş olduğundan, günlük konuşma dilinde kullanılan kelime veya kelime grupları ile arama yapabilir ve istediğiniz sonuçları görüntüleyebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler ile Arama Yaparak Facebook Gönderilerini (Paylaşımlarını) Arama
Bazı kullanıcıların Facebook sayfalarında dün veya birkaç saat önce paylaştıkları gönderileri bulmak, bu kullanıcılar aktif bir Facebook kullanıcısı ise, oldukça zor bir iştir. Facebook, paylaşım bugün veya yıllar önce yapılmış olsa da, kelime veya kelime grupları ile arama imkanı sağlıyor.
Facebook’un bu arama özelliğini, bir arkadaşınızın bir paylaşımını bulmak veya herhangi bir konuda tüm Facebook kullanıcılarının ne düşündüğünü, ne paylaştığını bulmak için kullanabilirsiniz.
 • Öncelikle arama çubuğuna, (aramak yapmak istediğiniz) bir kelime veya kelime grubu yazın.
 • Daha sonra, Facebook sayfasının üst kısmında (arama çubuğunun hemen altında) bulunan ‘Gönderiler (Paylaşımlar) (Posts)’ menüsüne tıklayıp, arama sonuçlarından videolar, uygulamalar, fotoğraflar diğer kategorileri çıkarın.
 • Sol taraftaki ‘GÖNDERİLERİ OLUŞTURAN (POSTS FROM)’ bölümünden bir arkadaşınızı, arkadaşlarınızı veya grupları seçebilirsiniz. ‘Herkes (Anyone)’ seçeneğini seçerek, herkese açık gönderileri de görebilirsiniz.
Ayrıca sol taraftaki ‘Sonuçları Filtrele’ bölümünde ‘En Çok Görüntülenenler (Top Posts)’ veya ‘En Son Gönderilenler (Paylaşılanlar)’ seçeneklerinden birini seçerek de arama sonuçlarını filtreleyebilirsiniz.

(Gerçek Hayatta) Yeni Tanıştığınız Birini Arama
Diyelim ki hafta sonu biri ile tanıştınız ve onunla ilgili bildiğiniz tek şey onun ismi (ve soyismi). Tanıştığınız bu kişiyi bulmak için, Facebook genelinde o isimle arama yapmak yerine veya tanıştığınız şehir ile alakalı gruplarda aramak yerine, bu iki arama filtresini (isim ve şehir) aynı anda kullanarak arama sonuçlarınızı daraltıp, aramanıza daha yakın ve net sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Facebook arama kutucuğuna (çubuğuna) aramak istediğiniz ismi yazın.
 • Filtre olarak, arama çubuğunun (kutucuğunun) altındaki ‘Kişiler (People)’seçeneğini seçin.
 • Soldaki ‘Sonuçları Filtrele’ kısmında ‘ŞEHİR (CITY)’ başlığı altında ‘Bir Şehir Seç…(Choose a City…)’ seçeneğine tıklayın ve arama yapacağınız şehir ismini yazın.
 • Arkadaş listenizde bu kişiyi aramayı iptal etmek için sayfanın solundaki ‘ORTAK ARKADAŞLAR (MUTUAL FRIENDS)’ menüsü altında ‘Herkes (Herhangi biri) (Anyone)’ seçeneğini seçin.
Bu kişinin hangi okula devam ettiğini, hangi işte çalıştığını ya da hangi ortak arkadaş(lar)a (mutual friends) sahip olduğunu biliyorsanız, o zaman bu kişiyi bulmanız daha da kolaylaşır. Bu durumda ‘İŞ (WORK)’ ya da ‘EĞİTİM (EDUCATION)’ menüleri altından, aradığınız kişinin iş veya eğitim bilgilerini seçebilir veya ‘ORTAK ARKADAŞLAR (MUTUAL FRIENDS)’ menüsü altından ortak arkadaş(lar)ınızı seçebilir ve böylece arama sonuçlarınızı daraltabilir ve aramanıza daha yakın sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yakınınızda Bulunan ve Arkadaşlarınızın Beğendiği Restaurantları Arama
Facebook’ta, yakınınızdaki restaurantları arayabileceğiniz gizli bir restaurant arama aracıvardır. Hatta arkadaşlarınızın Facebook’ta beğendiği restaurantları bile görebilirsiniz (bulabilirsiniz).
 • Arama kutucuğuna (çubuğuna) ‘yakındaki restaurantlar (nearby restaurants)’veya yakınınızda bulunan bir restaurant ismi yazın ve Enter’a basın.
 • Arama kutucuğunun (çubuğunun) altında bulunan ‘Yerler (Places)’seçeneğine/filtresine tıklayın.
 • Soldaki menü listesinde ‘Arkadaşlar tarafından ziyaret edilen (Visited by Friends)’ seçeneğini seçin.
Arama sonuçlarınızı Çin lokantası, pizza, vejetaryen gibi seçenekleri seçerek daraltabilirsiniz. Ayrıca fiyat seçme, sipariş verme, rezervasyon yapma gibi seçenekler sunan ‘Şimdi Aç (Open Now)’ filtresi var.
Aynı işlemi pizza restaurantları için de yapabilirsiniz. Arama kutucuğuna (çubuğuna) ‘pizza’ yazıp arama yaptıktan ve ‘Yerler (Places)’ filtresine tıkladıktan sonra soldaki menü listesinde ‘Arkadaşlar tarafından ziyaret edilen (Visited by Friends)’ seçeneğini seçerek, arkadaşlarınızın Facebook’ta beğendiği pizza restaurantlarını bulabilirsiniz.
En az bir arkadaşınız tarafında beğenilen tüm restaurantlar gösterilir (arama sonuçlarında çıkar). Restaurant firmasının Facebook sayfasını açtığınızda, ‘Topluluk (Community)’bölümünde bu restaurantı beğenen arkadaşlarınızı bulabilirsiniz.

Arkadaşlarınızın Katıldığı, Yaklaşan Etkinlikleri Arama ve Görüntüleme
 • Facebook’ta, etkinliklere katıldıklarını (etkinliklerle ilgilendiklerini) paylaşan (söyleyen) arkadaşlarınız varsa, bu etkinlikleri ‘Etkinlik (Events)’ filtresi ile kolayca bulabilirsiniz.
 • Arama çubuğuna (kutucuğuna) bir etkinlik ismi veya bir anahtar kelime yazın. Örneğin, müzikal etkinlikler veya müzik ile ilgili etkinlikler için ‘Müzik (Music)’yazılabilir. Etkinliğin tam ismini biliyorsanız, yazabilirsiniz.
 • Çıkan arama sonuçlarının üstüne (ve arama çubuğunun) altında yer alan ‘Etkinlikler (Events)’ seçeneğine (filtresine tıklayın).
 • Sol taraftaki menü listesinde ‘Arkadaşlar Arasında Popüler (Popular with Friends)’ seçeneğine tıklayın.
Aramanızda birçok sonuç çıktı ise, konum (lokasyon) ve tarihe göre de sonuçları filtreleyebilirsiniz.

Marketplace’de satışa sunulan ürünleri, eşyaları vb. görüntülemek için arama çubuğuna (kutucuğuna) ‘satılık (sale)’, ‘indirim (discount)’ ya da ‘bedava (ücretsiz) (free)’yazıp arama yapabilirsiniz. Örneğin kullanılmış bir yemek masası arıyorsanız, arama kutucuğuna ‘satılık yemek masası (dining room table for sale)’ yazabilirsiniz.
 

Bu konuyu okuyan (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)


Yasal uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan wabbuz.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre ve kullanıcıların sisteme kayıt olurken kabul ettikleri kurallar çerçevesinde tüm kullanıcılar yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Wabbuz.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızca gereken işlemler yapılacak ve tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

İstatistikler

Konular
2,162
Mesajlar
2,216
Kullanıcılar
111
24 saatte açılan konu
0
24 saatte yazılan mesaj
0
Son 30 günde kaydolan üye
15
Son üye
sildağhurdacılık
Üst Alt