Facebook API Platformunda Paylaşılan Verileri(nizi) Kısıtlayın!

Katılım
23 Mart 2019
Mesajlar
96
Beğeniler
0
#1
Facebook’un, Cambridge Analytica isimli veri analiz şirketiyle kullanıcılarının (kişisel) verilerini paylaştığı skandalı ile, bu şirketin 50 milyon Facebook kullanıcısının hesaplarına erişebildiğini öğrendik. Üstelik bu kullanıcıların çok büyük bir kısmı, kişisel verilerine erişilebildiğinden habersizdi. Bu erişim, sadece birkaç yüzbin Facebookkullanıcısının yüklediği uygulama yolu ile yapılıyordu. Fakat yükleme işlemi esnasında Facebook API platfomuna tanımlanan (verilen) izinler nedeni ile, kullanıcıların arkadaşlarının kişisel verilerine de erişilebiliyordu. Bu geniş ölçekli skandal sonrası birçok kişi, kişisel verilerini korumak amacı ile Facebook hesabını kapatmaya veya dondurmaya karar verdi.
Facebook’u seviyorsanız ve kullanmaya devam etmek istiyorsanız, kişisel verilerinizin diğer (3. parti) şirketlerle veya uygulamalarla Facebook API platformu üzerinden paylaşımını kısıtlayarak, kullanmaya devam edebilirsiniz.
Bu kısıtlama işlemini yapabileceğiniz ekrana ulaşmak için, Facebook sayfanızda sırasıyla ‘Ayarlar (Settings)’ ⟶ ‘Uygulamalar (Apps)’ menülerine tıklayabilir veya doğrudan Uygulama Ayarları linkine tıklayabilirsiniz.

Açılan bu sayfada, Facebook API aracılığıyla paylaşılan kişisel verilerinizi kısıtlamak için 2 seçeneğiniz var. İlk seçenek, tüm verilerinize uygulamalar, eklentiler, oyunlar ve web siteleri gibi 3. parti şirket ve uygulamalar tarafından erişimi engellemek. İkinci seçenek ise, sadece belli verilere erişimi engellemek.
Facebook Platformu’ndaki tüm verilerinize erişimi engellemek için ‘Uygulamalar, Web Siteleri ve Eklentiler (Apps, Websites and Plugıis)’ bölümünde bulunan ‘Düzenle (Edit)’ butonuna tıklayın. Facebook API Platformu’nu devredışı bıraktığınızda, hangi servislerin, hizmetlerin ve uygulamaların da devredışı kalacağını bildiren bir iletişim kutusu açılacak. Bu kısıtlamaların içinde Facebook hesabı ile diğer web sitelerine giriş yapamama veya yüklü uygulamalarda Facebook verilerini kullanamama da var. Bu kısıtlamaları kabul ediyorsanız ‘Platformu Devredışı Bırak (Disable Platform)’ butonuna tıklayın. Bu buton tıkladığınızda, işlemin tamamlanması birkaç saniye alabilir; bu yüzden tekrar tekrar (aynı) butona tıklamayın, işlemin tamamlanmasını bekleyin.

Facebook’u, diğer uygulamalar(d)a veya diğer web sitelerine giriş yapabilmek için kullanmak istiyorsanız, Facebook (API) Platform’unu etkin (enabled) olarak bırakabilir fakat 3. parti uygulamalar, oyunlar ve web siteleri ile paylaşılan verilerin(izin) içeriğini kısıtlayabilirsiniz. Bunun için ‘Başkalarının kullandığı uygulamalar (Apps other use)’bölümündeki ‘Düzenle (Edit)’ butonuna tıklayın. Paylaşılan (kişisel) verilerinizin listelendiği bir pencere açılacak. 3. parti uygulama, oyun ve web siteleri ile paylaşılmasını istemediğiniz kişisel verilenizin yanındaki kutucuktan tik (check) işaretini kaldırarak, veri paylaşımını devre dışı bırakabilirsiniz. En yüksek derecede gizlilik ayarı için, buradaki seçeneklerin hepsini devre dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanısıra, bütün kategorideki verilen paylaşımını devredışı bıraksanız dahi arkadaş listenize, cinsiyet bilginize, Facebook’ta herkese açık olarak paylaştığınız gönderilere 3.parti uygulama, oyun ve web sitelerin erişebileceğini hatırlatmak isteriz.

Kişisel verilerinizden muazzam kazançlar sağlayan Facebook, Google ve Twitter gibi şirketlerin, verilerinizi nasıl kullandığını sıklıkla takip etmek ve gerektiğinde kullanılan verilerinizi kısıtlamak çok önemlidir. Fakat bu kısıtlama bazen, o sitenin beğendiğiniz birçok özelliğini kullanamamanıza neden olabilir.
 

Bu konuyu okuyan (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)


Yasal uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan wabbuz.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre ve kullanıcıların sisteme kayıt olurken kabul ettikleri kurallar çerçevesinde tüm kullanıcılar yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Wabbuz.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızca gereken işlemler yapılacak ve tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

İstatistikler

Konular
2,162
Mesajlar
2,216
Kullanıcılar
111
24 saatte açılan konu
0
24 saatte yazılan mesaj
0
Son 30 günde kaydolan üye
15
Son üye
sildağhurdacılık
Üst Alt