Akismet Eklentisi API Anahtarı Alma – Kurulum Ve Ayarları

Katılım
23 Mart 2019
Mesajlar
96
Beğeniler
0
#1
Akismet spam yorumları filtreleyen bir eklentidir. Akismet eklentisi, Worpdress’ın de kurucularından olan Matt Mullenweg tarafından geliştirilmiştir ve Auttomatic şirketi bünyesinde geliştirilmeye devam etmektedir. Akismet bugüne kadar 90 milyardan fazla spam yorumu engelledi.
Neden Akismet Kullanmalıyız?
Siteniz Google sıralamalarına girmeye başladığı andan itibaren, botların ve dolayısla istenmeyen, spam yorumların da hedefi haline gelmeye başlayacak.. Siteniz büyümeye ve gelişmeye başladığında ise spam yorumlarda sitenizde çoğalmaya başlayacak ve baş edilemez bir hale gelecek. Yayınlanan bir istatistikte ortalama bir web sitesine yapılan 100 yorumdan sadece 15’inin gerçek kullanıcılar tarafından yapıldığı bildirilmiş. İşte Akismet eklentisi sizi istemediğiniz bu 85 tane yorumu tek tek incelemekten kurtaracak.
Akismet filtrediği yorumları hemen silmiyor. Böylece siz yapılan yorumları inceleyebilir ve aralarından spam olmadığını düşündüğünüz yorumları seçip yayınlayabilirsiniz. Akismet sizin yaptığınız değişiklikleri kavrar ve gelecek gelecek benzer yorumları filtrelemez.

Akismet Eklentisi Kurulumu
Akismet, WordPress içinde kurulu olarak gelmekte. Fakat eklentiyi kullanabilmek için öncelikle Admin Panelindeki Eklentiler sekmesine girerek Akismet’i aktif etmelisiniz.
Admin Paneli -> Eklentiler -> Akismet Eklentisi -> Aktifleştir

Not: Resimler tıklayınca büyür
1)Ekletiyi aktifleştirdiğimiz anda eklentiler sayfasında “Akismet hesabını aktifleştirin” butonunu göreceksiniz.

2)Butona tıkladığınızda karşınıza alttaki ekran çıkacak. Burada “Api anahtarı alın” tıklayın.

3)Tarayıcımızda yeni bir sayfa açılacak ve bizi Akismet’in web sitesine yönlendirecek. Bu sayfada
“Get an Akismet API key” butonuna basıp devam ediyoruz.

4)Karşımıza çıkan sayfada yeni bir hesap oluşturmamız isteniyor. E-posta adresinizi, belirlediğini kullanıcı adı ve parolanızı girip “Sign Up” ‘a tıklayın

5) Üyeliğimizi oluşturduktan sonra Akismet’in hangi özelliklerinden faydalanmak istediğimizi soruluyor. Biz ücretsiz olan Basic Plan’ını seçip devam ediyoruz

6)Karşımıza çıkan ekranda bağış yapmak isteyip istemediğimiz soruluyor. İmleci sola doğru kaydırıp 0$’a getiriyoruz. Ardından isim ve soyismi yazıp “Contunie” Butonuna basıyoruz.
7) Üyelik işlemleri bitti. Akismet hesabımıza bir ön bakış yapacağız. Karşımıza çıkan sayfada “add site” butonuna tıklayarak sitemizi ekliyoruz. Ardından sağ üst tarafta görünen göz işaretine tıkladığımızda API anahtarımız görünür olacak. Burada gördüğümüz şifreyi kopyalıyoruz.
8) Kopyaladığımız API anahtarını Admin Paneli –> Ayarlar –> Akismet’ e girip api anahtarı bölmesine giriyoruz ve “Bu anahtarı kullan” butonuna tıklıyoruz.

9) Son adımda karşımıza Akismet ayar sayfası çıkıyor. Ayarları resimdeki gibi yapmanızı tavsiye ederiz. “Değişiklikleri kaydet” butonuna tıklayıp kurulumu tamamlıyoruz.

Kurulum tamamlandı! Artık spam yorumlara elveda diyebilirsiniz!
 

Bu konuyu okuyan (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)


Yasal uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan wabbuz.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre ve kullanıcıların sisteme kayıt olurken kabul ettikleri kurallar çerçevesinde tüm kullanıcılar yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Wabbuz.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızca gereken işlemler yapılacak ve tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

İstatistikler

Konular
2,162
Mesajlar
2,216
Kullanıcılar
111
24 saatte açılan konu
0
24 saatte yazılan mesaj
0
Son 30 günde kaydolan üye
15
Son üye
sildağhurdacılık
Üst Alt