3+ En İyi WordPress Galeri Eklentisi ( Resim Galerisi )

Niks

Emektar üye
Katılım
28 Mart 2019
Mesajlar
101
Beğeniler
0
#1
WordPress sitenizde ki resimleri göstermek için ileri geri sergilenecek şekilde, resimler arası geçişin hem slayt şeklinde otomatik olması, hem de manuel olarak fotoğrafın üzerine tıklandığında diğer fotoğrafa geçecek,
Sahibinden.com ya da haber sitelerinde ki gibi resimler tıklanınca öne çıkan, ekranın önüne gelecek şekilde ve önceki – sonraki şeklinde resimler arası geçişin olmasını istiyorsanız,
#Bunun için wordpress’te eklentiler mevcut. Bu eklentilere ise wordpress galeri eklentisideniliyor. Tabii wordpress’te çok fazla sayıda galeri eklentisi mevcut fakat,
Hangi wordpress galeri eklentisi en iyisi ? Hangi galeri eklentisini seçmeli ? Hangi wordpress galeri eklentisinin ne gibi özellikleri mevcut ?
İşte size bu yazımda onlarca wordpress galeri eklentisi arasında, en iyi 3 tanesini tanıtacağım. Bu galeri eklentilerini ister galeri, isterseniz de wordpress portfolyo eklentisi olarak kullanmanız mümkün.
Envira Gallery WordPress Galeri Eklentisi

Envira WordPress Galeri Eklentisi
DETAYLI INCELE CANLI DEMO
#En iyi wordpress galeri eklentisi denilince akla ilk gelen isimlerden birisi Envira. Öylesine muazzam özelliklere sahip ki, bu galeri eklentisi ile wordpress sitenizde ki resimleri sergilemek adına yapamacağınız şey yok.
Özellikleri;
Albüm Oluşturma:
Bir yazınızda onlarca hatta yüzlerce fotoğraf göstermek istiyorsanız, bunu wordpress albüm oluşturma yöntemi ile yapmanız en sağlıklı olanı olacaktır. Envira ile istediğiniz şekilde wordpress albümü oluşturabilirsiniz.
Lightbox Galeri: Lightbox, resme tıklayınca öne çıkma – ekranın ön tarafına gelme özelleğidir. Yani bu eklenti ile bir wordpress galerisi oluşturduğunuzda ve Lightbox özelliğini aktif ettiğinizde, ziyaretçi galeri içerisinde bulunan herhangi bir resme tıkladığında o resim ön plana çıkarcak, ziyaretçinin resme daha yakından bakma fırsatı olacaktır.
Masonry Galeri: Bu özellik resimlerinizin galeriye nasıl eklendi ise öyle görünmesini sağlar. Yani bu eklenti ile bir wordpress galeri oluşturduğunuzda galeride bulunan en küçük veya en büyük resme göre o galeri içerisinde yer alan tüm resimleriniz kırpılmaz. Her resim kendi boyutu ne ise o boyutta galeri içerisinde gösterilir.
Justify Galeri: Diyelim ki yazıya eklenen resimleri slide şeklinde göstermek için yazı içerisine ya da yazı altına fotoğraf galeri eklediniz, eklediğiniz bu fotoğraf galerisini için justify özelliğini aktif ettiğinizde galeri içerik alanına tam sığacak şekilde kendini hizalar. Örnek;

WordPress Galeri Eklentisi – Justify
Featured Content Galleri: Yazılarınızın, sayfalarınızın vs. öne çıkan fotoğraflarından oluşan bir galeri oluşturabilir ve kısa kod kullanarak bu galeriyi wordpress sitenizin herhangi bir yerine yerleştirebilirsiniz. Ziyaretçi galeri içerisinde yer alan öne çıkarılmış görsele tıkladıklarında ise, direkt öne çıkan resmin ait olduğu yazıya yönlenecektir.
Pagination Galeri ( Sayfalara Bölünmüş Galeri ): Eğer adsense için ileri geri yapacak şekilde WordPress Fotoğraf Galerisi yaratmak istiyorsanız, Envira sizin için biçilmiş kaftan. Çünkü sunduğu özelliklerden bir tanesi de galerideki resimleri sayfalama.

WordPress Galeri Sayfalama Eklentisi
Sosyal Paylaşım Butonları: Galeride yer alan her resim için ayrı facebook twitter vs. beğen paylaş butonu bulunan wordpress için galeri eklentisi bulmak oldukça zor. Neyse ki, eklentinin özelliklerinden bir tanesi de bu.

WordPress Galeri Eklentisi Sosyal Paylaşım Butonları
Video Galeri: Aradığınız wordpress galeri eklentisi sadece resimler için değil aynı zaman da videolar için de olsun, bir çok videoyu slayt şeklinde göstersin, sadece resimler arası geçiş değil, aynı zamanda videolar arası geçişte olsun istiyorsanız, yine bunu Envira ile kolayca yapmanız mümkün.
Polaroid Galeri: Eklentinin dizayn için sunduğu diğer bir özellik, wordpress yazı içi eklediğiniz galeriyi bu özellik ile farklı bir tasarımda sunabilirsiniz.

Galeri İndirme: WordPress galeri eklentisi ile oluşturduğunuz galeride yer alan tüm resim ve fotoğrafları dilerseniz ziyaterçiniz için indirmeye açık hale getirebilirsiniz.

WordPress Galeri Eklentisi İndirme
Instagram Galeri: Instagramda yer alan fotoğrafları dilerseniz, instagram üzerinden çekebilir ve wordpress sitenize de galeri olarak gösterebilirsiniz.
Exif Galeri: Eğer profesyonel bir fotoğrafçıysanız ve bu galeri eklentisini fotoğraflarınızı sergilemek için almayı düşünüyorsanız, exif özelliği ile, fotoğrafları çeken makinanın özelliklerini galeride yer alan her fotoğraf için ayrı ayrı gösterebilirsiniz.

WordPress Galeri Eklentisi Exif Özelliği
Pin It Butonu: Bu galeri eklentisinin sosyal butonların yanında bir de özel olarak sunduğu pin it butonu özelliği de mevcut. Aktif ettiğiniz de oluşturduğunuz galeride yer alan her bir resim / foto bireysel olarak pin it butonu ile pinlenebilir.

WordPress Galeri Eklentisi Pin It Butonu
WaterMark Galeri: Watermark özelliği ile oluşturduğunuz galerilerde resimlerinizin üzerine logonuzu otomatik olarak ekleyebilirsiniz. Bunu hem yeni ekleyeceğiniz resimler, hem de var olan resimleriniz için yapmanız mümkün.

WordPress Galeri Eklentisi WaterMark Özelliği
Fullscreen: Eklentinin sağladığı diğer bir özellik ise, galeride yer alan resimlerin lightbox özelliği full ekran görünümüne çıkartılabiliyor olması.
SlideShow: Bu wordpress galeri eklentisi ile oluşturduğunuz galerilerin, zaman aralığını sizin belirlediğiniz saniyelerde otomatik ilerlemesini, galeriyi slideshow gibi ziyayetçiye göstermesini istiyorsanız, o özelliği de mevcut.
Protection: Eğer resimlerin kayıt altına alınmasını istemiyorsanız, eklentinin sunduğu diğer bir özellik ise galeride yer alan resimlere sağ tıklamayı etkinleştirildiğinde kapatıyor olması.
Supersize: Yüksek boyutlu ( enxboy) fotoğrafları gerçek boyutlarında gösterme özelliğine de sahip.
Tags: Eklentinin diğer güzel bir özelliği ise, galeriye eklediğiniz resimlerinize galeri içerisinde etiketler atıyo olabilmeniz. Yani bir galeri içerisinde bir çok farklı etkikete sahip resimi sergileyebilirken, aynı zamanda galeri üzerinde veya altına o etiketleri gösterebilir ve etiketleri birer filtre olarak kullanabilirsiniz.

NextGen Pro WordPress Galeri Eklentisi

NextGen Pro WordPress Galeri Eklentisi
DETAYLI INCELE CANLI DEMO
#Muazzam özelliklere sahip diğer en iyi wordpress galeri eklentisi ise NextGen Pro Aslında Nextgen Envira’ya göre çok daha geniş özelliklere sahip bir galeri eklentisi.
Envira’da yer alan tüm özelliklerin bir çoğu Nextgen’in ücretsiz versiyonunda zaten mevcut. NextGen Pro’da ise Envira’nın tüm özellikleri + özellikler mevcut. Envira WordPress galeri eklentisinin tüm özelliklerinden yukarıda zaten bahsettim.
NextGen Pro‘da olan ayırt edici özellikler ise;
Ecommerce Özelliği: Eklentiyi diğer wodpress galeri eklentilerine göre bu denli özel kılan ise, ecommerce özelliği. Yani tıkladıkça ilerleyen bir albümde yer alan fotoğrafların her biri satılabilir bir ürün haline dönüşüyor.
Eğer profesyonel bir şekilde fotoğrafçılık yapıyor ve kendi siteniz üzerinden fotoğraflarınızı satmak istiyorsanız, bu galeri eklentisi sizin için biçilmiş kaftan.
Tek bir resmin farklı boyularını farklı fiyatlarda satabilir, adet olarak satabilir yine aynı şekilde farklı kaliteye / çözünürlüğe farklı fiyatlar biçebilirsiniz.

Nextgen WordPress Galeri Eklentisi Ecommerce
Galeri Yorumları: Ziyaretçileriniz resimler arası geçiş yapraken, aynı zamanda galeri içinde bulunan her bir resime ayrı ayrı yorum yapabilir ve yapılan yorumları okuyabilir.
Sosyal Paylaşım Butonları: Aynı zamanda her resim için ayrı facebook/twitter beğen ve paylaş butonu bulunan bir wordpress galeri eklentisi.

WordPress Galeri Eklentisi Yorum ve Sosyal Paylaşım Butonları Özelliği
Galeri Altına Yazı Yazma: Galeriye eklediğiniz fotoğraf ya da resimlerinizin altına aynı zamanda açıklama şeklinde istediğiniz yazıyı yazmanıza da olanak sağlıyor. Yani fotoğraflarınızın altına istediğiniz yazıyı ekleyebilirsiniz.

WordPress Galeri Eklentisi Altına Yazı Yazma
Nextgen ( Ücretsiz ) WordPress Galeri Eklentisi

Nextgen WordPress Galeri Eklentisi Ücretsiz
DETAYLI INCELE CANLI DEMO
Bugüne kadar 1 milyondan fazla indirilmiş bir galeri eklentisi olan Nextgen varken, en iyi wordpress galeri eklentileri listesinde yer vermemek yazılan içeriğin kalitesini mutlaka sorgulatırdı.
Nextgen wordpress galeri eklentisisinin başlıca özellikler ise şu şekilde;
 • Bir çok tema ile sorunsuz bir şekilde çalışır
 • Galeri özelliği flash temelli çalışır
 • Tamamı ile mobil uyumlu ve responsive’dir.
 • Tek seferde bir çok resimi aynı anda galeriye ekleyebilirsiniz.
 • Şifre korumalı galeriler oluşturabilirsiniz.
 • Watermark özelliği ile resimlerinizin üzerine logonuzu koyabilirsiniz.
 • Galeri sayfalama özelliği
 • Lightbox özelliği
 • Galerileri slider şeklinde gösterebilirsiniz.
 • Galeriyi manuel olarak yöneteme yani, fotoğrafın üzerine tıklayınca bir sonraki fotoğrafa geçme gibi yönetilmesi mümkün
 • Albüm oluşturma gibi bir çok özelliğe mevcut oldukça popüler bir wordpress galeri eklentisi.
#Eklentinin dezavantajı ise, oldukça karmaşık bir yönetim panelinin olması ve site hızına olumsuz etki etmesi.
Sağladığı yüzlerce fonksiyon eklentiyi her ne kadar dolu dolu bir galeri eklentisi yapsada, bir çok kullanıcı için fazlalık oluşturuyor.
Sonuç: Hangi En İyi WordPress Galeri Eklentisi Hangisi ?
Cevabı kesnilikle Envira olarak 1 saniye düşünmeden verebilirim. Neden mİ ?
#Sitenizde kullanmak adına WordPress galeri eklentisi diye araştırma yaptığınızda sadece benim yazımda yer verdiklerim değil, bir çok alternatif ile karşılaşmanız mümkün.
Ancak hepsinin en büyük problemi fonksiyonel açıdan çok fazla özellik sunmaları. Kodlamarı ve işlevsillikleri sitenize aşırı yük bindirecek ve sitenizin yavaşlamasına sebep olacaktır.
#Envira ise sektörde bulabileceğiniz en hızlı wordpress galeri eklentisidir.

En Hızlı WordPress Galeri Eklentisi
Ve eminim her galeri eklentisi onlarca özellik sağlasa da bir çoğumuz o özelliklerden sadece bir kaçını kullanıyor. İşte diğer galeri eklentilerinde kullanım dışında kalan ancak fonksiyonel olarak siteniz de yüklü olan bu özellikler sitenize gereksiz yük bindirecektir.
#Envira‘da ise bu özellikler Add-on şeklinde. Yani herhangi bir özelliği kullanmak isterseniz, yapmanız gereken tek şey o özelliği aktif etmek.
#Diğer bir artı yönü ise, diğer bir çok wordpress galeri eklentisi kullanım açısından oldukça zor olmasına rağmen, Envira bulup bulabileceğiniz en kolay kullanımlı yönetim paneline sahip. Ve nerede ise her bir adımının tek tek anlatıldığı video derslerine de.
 

Bu konuyu okuyan (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Benzer konular


Yasal uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan wabbuz.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre ve kullanıcıların sisteme kayıt olurken kabul ettikleri kurallar çerçevesinde tüm kullanıcılar yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Wabbuz.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızca gereken işlemler yapılacak ve tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

İstatistikler

Konular
2,162
Mesajlar
2,216
Kullanıcılar
111
24 saatte açılan konu
0
24 saatte yazılan mesaj
0
Son 30 günde kaydolan üye
18
Son üye
sildağhurdacılık
Üst Alt